Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Buy Together and Save
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Vortex Razor AMG UH-1 Gen II Holographic Sight
The Vortex Razor AMG UH-1 Gen II Holographic Sight improves upon the original by adding a dedicated button to access four-night vision settings with the ability to recall your last daylight brightness setting instantly. Vortex Optics designed these Holographic Red Dot Sights with an improved sight picture through the large viewing window, which greatly enhances your target acquisition speed. XR fully multi-coated lenses amplify light transmission for amazingly bright views, and 15 total brightness settings allow you to create a more customized shooting experience.![]()
This Razor AMG UH-1 Gen II Holographic Sight offers unlimited eye relief and parallax-free views for maximum comfort while aiming. Plus, this shockproof and waterproof sight features a hard anodized matte black finish that is highly resistant to corrosion and wear while also camouflaging your position on the hunting grounds. FHQ technology greatly reduces glare that is common in other holographic sights, and the ArmorTek coatings protect the lenses from scratches, oil, and dirt. Grab your Vortex Razor AMG UH-1 Gen 2 Holographic Sight today to boost your shooting skills in nearly any application.
Specifications for Vortex Razor AMG UH-1 Gen II Holographic Sight:
| Manufacturer: | Vortex |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy Chassis |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Reticle: | 1 MOA EBR-CQB |
| Illumination Type: | Holographic |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 15 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | Parallax Free |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Base/Mount Type: | QD Mount |
| Battery Type: | CR123A, Lithium |
| Battery Quantity: | 1 |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 3.6 in |
| Width: | 5 in |
| Height: | 2.7 in |
| Weight: | 11.8 oz |
| Condition: | New |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Country of Origin: | USA |
Features of Vortex Razor AMG UH-1 Gen II Holographic Sight
- Zero Image Distortion. Fast holographic display for fast target acquistion and complex reticle. Optimized for speed in close quarters.
- Night Vision Compatible. Eight night vision settings with dedicated NV button for fast adjustment.
- Low-Glare Matte Black Anodized. Corrosion and wear resistant anodization provides low-glare matte surface and helps camouflage the shooter's position.
- Integrated Quick-Release Mount. Quickly attaches to any Weaver or Picatinny rail.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Fully Multi-Coated Lenses. Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- Rear Facing Controls. Easily power up and click through brightness intensity.
- Parallax Free. All red dot and holographic sights will exhibit some small amount of parallax. Matching current industry practice, this small amount would be considered "parallax free" and will make a negligible difference in performance.
- Unlimited Eye Relief. Non-critical eye relief for rapid target acquisition.
- Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating for reliable performance in all environments.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
- Single-Piece Chassis. Compact and lightweight.
Package Contents:
- Vortex Razor AMG UH-1 Gen II Holographic Sight
- CR123A Battery
Vortex Razor AMG UH-1 Gen II Holographic Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Razor AMG UH-1 Gen II Holographic Sight, EBR-CQB Reticle, Illuminated Red, Black, 3.9in, 11.6oz, AMG-HS02 , MPN: AMG-HS02 , UPC: 843829113168 , Code: VX-RDH-AMGUH1G2-AMG-HS02
- Vortex Razor AMG UH-1 Gen II Holographic Sight with Sure Fit Sight Cover , MPN: AMG-HS02-KIT1 , Code: VX-RDH-AMGUH1G2-AMG-HS02-KIT1
- Vortex AMG UH-1 Gen II Holographic Red Dot Sight, EBR-CQB Dot Size 1 MOA Dot Reticle, Tan, Tan, 3.9in, 11.6oz, AMG-HS02T , MPN: AMG-HS02T , UPC: 843829141932 , Code: VX-RDH-AMGUH1G2-AMG-HS02T
Vortex Razor AMG UH-1 Gen II Holographic Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Vortex Razor AMG UH-1 Gen II Holographic Sight, EBR-CQB Reticle, Illuminated Red, Black, AMG-HS02 , MPN: AMG-HS02-DEMO , Code: VX-RDH-AMGUH1G2-AMG-HS02-DEMO
