Tap Tap to Zoom
- Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50mm Rifle Scope Parts Diagram
- Vortex Razor HD LHT Rifle Scope FAQ
- Vortex Razor HD LHT FFP Rifle Scope Manual
- Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50mm Rifle Scope XLR-2 Reticle Sheet
- Vortex Razor HD LHT XLR-2 MRAD Reticle Manual
- Vortex Razor HD LHT XLR-2 MOA Reticle Manual
- Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50mm Rifle Scope Spec Sheet
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Show with deals only:
Buy Together and Save
Product Info for Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
Compact and lightweight, the Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50mm Rifle Scope is superior to its competitors while being able to cover a large magnification range. The glass etched XLR-2 reticle of these Rifle Scopes from Vortex is intuitive and easy to use, and the RevStop Zero System provides a reliable return to zero if you need to dial in the field. The Vortex Razor HD LHT Tactical Rifle Scope has fully multi-coated XR coatings that ensure you get the brightest and clearest image at any time of day. For added durability, this scope is argon gas filled and nitrogen purged while also being nitrogen cooled, which prevents fogging. The Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50mm Rifle Scope contains a locking elevation turret with an intuitive zero-stop system that returns you to zero after any adjustment. Plus, this Rifle Scope has a one-piece eyepiece that is designed to work with all anodized matte black models. With 10-position rheostat eyepiece, this Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50 Waterproof Rifle Scope has a crystal clear advantage over the competition.![]()
Specifications for Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4.5 - 22 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 11.11 - 2.27 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Anodized |
| Field of View, Linear: | 23.5 - 4.7 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 4.5 - 0.1 degrees |
| Eye Relief: | 4 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.7 oz |
| Length: | 13.3 in |
| Parallax: | 25 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 2.3 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | XR Plus Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 10 |
| Operating Temperature: | -20 - 60 Celsius |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
- Index-matched lenses correct color across the entire visual spectrum.
- Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- XR Plus Fully Multi-Coated
- Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
- Tethered Lens Covers
- Sunshade
- Lens Cloth
- RevStop Zero Ring
- CR2032 Battery
Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, Black, Anodized, Red XLR-2 MRAD Reticle, Mil Rad Adjustment, 13.3in, 21.7oz, RZR-42202 , MPN: RZR-42202 , UPC: 843829117234 , Code: VX-RS-VRHDLHT1-RZR-42202
- Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, Black, Anodized, Red XLR-2 MOA Reticle, MOA Adjustment, 13.3in, 21.7oz, RZR-42201 , MPN: RZR-42201 , UPC: 843829117227 , Code: VX-RS-VRHDLHT1-RZR-42201
Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, Black, Anodized, Red XLR-2 MOA Reticle, MOA Adjustment, RZR-42201 , MPN: RZR-42201-DEMO , Code: VX-RS-VRHDLHT1-RZR-42201-DEMO
- DEMO, Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, Black, Anodized, Red XLR-2 MRAD Reticle, Mil Rad Adjustment, RZR-42202 , MPN: RZR-42202-DEMO , Code: VX-RS-VRHDLHT1-RZR-42202-DEMO
- Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, Red XLR-2 MOA Reticle and TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler , MPN: RZR-42201-KIT1 , Code: VX-RS-VRHDLHT1-RZR-42201-KIT1
