Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Discontinued by Manufacturer
Weaver RV-7 Rimfire Classic 2.5-7x28mm Dual-X Rifle Scope has been discontinued by Weaver and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes & Accessories, Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Weaver RV-7 Rimfire Classic 2.5-7x28mm Dual-X Rifle Scope
Weaver RV-7 Rimfire 2.5-7 x 28mm Dual-X Rifle Scope can make the most out of .22s and airguns. That's because Weaver put big effort into their riflescopes for smaller calibers. The Weaver RV7 Rim-Fire Scope is designed with the same rugged, sturdy one-piece aluminum housing that keep their larger riflescopes waterproof and fogproof. The Weaver Rim Fire 2.5-7x28 Riflescope has the same fully multi-coated, nonglare lenses, and with the 28mm objective lenses, the Weaver Rimfire Classic Riflescopes deliver excellent low-light brightness.![]()
Specifications for Weaver Rimfire RV 7 2.-7x28 mm Dual-X Rifle Scope:
| Magnification: | 2.5x to 7x |
| Objective Lens: | 28mm |
| Finish: | Matte (849431) or Silver (849432) |
| Reticle: | Dual-X |
| Exit Pupil: | 9.9mm to 4mm |
| Field of View: | 40.3' to 14.6' at 100 yards |
| Eye Relief: | 3.62" |
| Length: | 11" |
| Click Value: | 1/4" at 100 yards |
| Adjustment Range: | 52.36" at 100 yards |
| Weight: | 9.75oz |
Features of Weaver RV7 2.5- 7 x 28 mm Dual-X Riflescope:
- Fully multi-coated lenses
- Sturdy one-piece aluminum housing
- 28mm objective lenses
- Waterproof
- Fogproof
- Shockproof
Package Contents:
- Weaver RV-7 Rimfire 2.5-7 x 28mm Dual-X Rifle Scope



























































































