Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Alpen Apex XP 8.5x50 BAK4 Prism Waterproof Binocular has been discontinued by Alpen and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Binoculars & Accessories, Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Alpen Apex XP 8.5x50 BAK4 Prism Waterproof Binocular
An ideal binocular for all outdoor lovers and hunters, the Alpen Apex XP 8.5x50mm Waterproof BAK 4 Binocular 696, is the perfect lightweight option. This Roof Prism Binocular from Alpen has a light weight, ergonomic styling, roof prism design and rubber armoring for comfort, protection and durability. The Alpen Apex Roof Prism 8.5x50 Fully Multi-coated Binocular provides the user with a generous amount of eye relief, making it great for sun, shooting or prescription glasses. This Alpen Apex Outdoor Binocular is Waterproof, Sealed and Nitrogen Filled to prevent fog buildup, so you won't have to worry about taking into wet areas. Including fully multi-coated BAK4 glass, PXA phase coating and HR metallic coating, Alpen Apex XP 8.5x50 Waterproof Binocular allows clearer viewing in bright and dim light and in the wettest conditions![]()
Specifications for Alpen Apex XP Zoom Binoculars - 8.5x50mm, BAK 4 Roof Prism:
| Magnification: | 8.5x |
| Objective Lens Diameter: | 50mm |
| Focus System: | Center |
| Prism Type: | Roof |
| F.O.V. (ft @ 1000 yds): | 290 |
| Exit Pupil: | 5.9mm |
| Eye Relief: | 16mm |
| Close Focus: | 16 |
| Lens Coating: | Fully Multi-coated |
| Roof Prism Phase Coating: | PXA Phase Coating |
| Roof Prism Metallic Coating: | HR Metallic Coating |
| Weight: | 28oz |
| Type of Neckstrap: | Extra Wide |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Prism Material: | BAK4 |
| Water/Fog Proof: | Yes |
| Type of Case: | Nylon |
| IPD (mm) Min/Max: | 59-76mm |
| Length: | 5.75in |
| Diopter Design: | Twist Ring |
| Eye Cups: | Twist Lock |
Features of Alpen Apex BAK4 Extra Performance Waterproof Zoom Binocular - 8.5x50mm:
- Apex Zoom's individual zoom eye piece design provides 8x to 16x magnification options
- BAK4 glass for clear, bright, high resolution images
- Fully multi-coated for maximum brightness
- PXA phase coating for superior resolution and color fidelity
- HR metallic prism coating for enhanced light transmission and brightness
- Waterproof, sealed and nitrogen filled
- Super close focus on selected models
- Twist lock eye cups
- Light weight, ergonomic styling, roof prism design
- Rubber armoring for comfort, protection and durability
- Soft rubber rain guard
- Deluxe travel case and wide comfortable neck strap
- Alpen's No-Fault, No-Problem Lifetime Warranty
Package Contents:
- Alpen Apex XP 8.5x50mm Waterproof BAK 4 Binocular 696
- Neck Strap
- Nylon Case
Related Products to Alpen Apex XP 8.5x50 BAK4 Prism Waterproof Binocular
Alpen Apex XP 8.5x50 BAK4 Prism Waterproof Binocular Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Alpen Apex XP 8.5x50 BAK4 Binoculars 696 , MPN: 696 , UPC: 637148106969 , Code: AL-BI-696



























































