Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Charles Daly Triple Crown Break Open Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
Intended to be regarded as a superb item for nearly anybody, we're certain you will enjoy the Charles Daly Triple Crown Break Open Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel.![]()
Established using some of the most extremely durable and dependable substances in existence, these Shop by Firearm Model from Charles Daly will provide you with a product that gives you many years of dependability.
Charles Daly has been generating high quality products for a number of years, and the Charles Daly Triple Crown Break Open Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel is their particular way of demonstrating how much they are concerned.
At OpticsPlanet, we ensure that it is our responsibility to purchase the most suitable solution for your requirements, and featuring the Charles Daly Triple Crown Break Open Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel is one thing that we're happy to offer.
Specifications for Charles Daly Triple Crown Break Open Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel:
| Manufacturer: | Charles Daly |
| Gun Make: | Charles Daly |
| Gun Model: | Chiappa Triple Crown |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Over-Under Breech, Break Action |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Barrel Material: | Steel |
| Trigger Type: | Single |
| Choke Type: | Cylinder/Full/Improved Cylinder/Improved Modified/Modified |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Fixed Fiber Optic Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 8.7 lb |
| Overall Length: | 45 in |
| Finish: | Blued |
| Stock Color: | Wood |
| Firearm Receiver Color: | Silver |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 3 Rounds 3 in |
| Hand: | Right |
Features of Charles Daly Triple Crown Break Open Shotgun, 12 Gauge, 28 in barrel
- Remchoke Thread Pattern
- Fixed Fiber Optic Front Sight
Package Contents:
- Charles Daly Triple Crown Break Open Shotgun, 12 Gauge, 28 in barrel
Related Products to Charles Daly Triple Crown Break Open Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
Charles Daly Triple Crown Break Open Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Charles Daly Triple Crown Break Open Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel, Single Trigger, Manual Thumb Safety, 3 Round Capacity, 930078 , MPN: 930078 , UPC: 8053670717428 , Code: 2YF-FS3-SHTGN587-930078-FRRMPG







































