Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Daniel Defense DD5 S2W Semi-Auto Rifle, 6.5mm Creedmoor, 18in Barrel
The DD5 V4, chambered in either 6.5 Creedmoor or 7.62x51mm NATO, provides users of the Daniel Defense semi-automatic platform even greater long-range precision shooting capability. The highly popular 6.5 Creedmoor takes advantage of superior ballistic coefficients to offer both flatter trajectories and reduced wind drift at levels normally reserved for much heavier recoiling long action calibers. These gains in ballistic efficiency help the modern shooter stretch the effective range out to 1,000 meters or more. This highly accurate and durable rifle includes an adjustable gas block that allows for a consistent feel whether shooting suppressed or unsuppressed. The perfected bolt carrier group reduces overall recoil impulse and is easy to maintain and operate in all conditions.![]()
Features:
Ambidextrous Safety Selector
Ambidextrous Mag Catch
Ambidextrous Bolt Release
Ambi Charging Handle
Takes Sr25 Style Magazines
Daniel Def. Mil-Spec Trigger S2W Strength-To-Weight Barrel Adjustable Gas Block 15" M-Lok Rail 5/8X24" Threads Dlc Coated Bolt Carrier Group
Specifications for Daniel Defense DD5 S2W Semi-Auto Rifle, 6.5mm Creedmoor, 18in Barrel:
| Manufacturer: | Daniel Defense |
| Gun Make: | Daniel Defense |
| Caliber: | 6.5mm Creedmoor |
| Barrel Length: | 18 in |
| Action Type: | Gas Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Safety Selector Switch |
| Trigger Pin Size: | Mil-Spec |
| Gas System Length: | Rifle Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Barrel Profile: | S2W |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Stock Type: | Collapsible Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Magazine Capacity: | 20 Round |
| Weight: | 8.6 lb |
| Height: | 4.5 in |
| Width: | 13 in |
| Length: | 48 in |
| Finish: | Colored |
| Stock Color: | Black |
| Hinged Floorplate: | No |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Right |
| Muzzle Device: | DD Superior Suppression Device |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Threads per Inch: | 5/8x24 |
Package Contents:
- Daniel Defense DD5 S2W Semi-Auto Rifle, 6.5mm Creedmoor, 18in Barrel
Related Products to Daniel Defense DD5 S2W Semi-Auto Rifle, 6.5mm Creedmoor, 18in Barrel
Daniel Defense DD5 S2W Semi-Auto Rifle, 6.5mm Creedmoor, 18in Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Daniel Defense DD5 S2W Semi-Auto Rifle, 6.5mm Creedmoor, 18in Barrel, 1-8, Synthetic Black Stock, Black, 20Rd, 02-158-22207-047-FRRMPG , MPN: 02-158-22207-047 , UPC: 818773021227 , Code: DDD-FR1-DC2172-02-158-22207-047-FRRMPG


































