Tap Tap to Zoom
Read More...
Product Discontinued by Manufacturer
Counter Sniper Optics Rifle Scope 5-25x 42mm DOH334 has been discontinued by CounterSniper Optics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes & Accessories, Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Counter Sniper Optics Rifle Scope 5-25x 42mm DOH334
We offer the Countersniper Optics 5X25 42mm DOH334 at a discount price. Optics Planet is an Authorized US Distributor for Optics. All Rifle Scopes by CounterSniper Optics from our online store come with Full Manufacturer Warranty. Please note: the rings in the images are not included.![]()
CounterSniper Military Optical Gunsights Corp made this Rifle Scope to last a lifetime and back it with a lifetime limited warranty. For a full line of Rifle Scopes and other products by CounterSniper Optics on sale please visit CounterSniper Optics page on our website. For more brand name rifle scopes please visit our Rifle Scopes store section. Please note: the rings in the images are not included.
Specifications for DOH334 Countersniper Optics 5 by 25 42mm:
| Magnification/Zoom Range: | 5-25 power |
| Primary Objective Diameter(mm): | 42 |
| Ocular Lens diameter(mm): | 34 |
| Field of View (in ft@100yds): | 18.6-3.7' |
| Exit Pupil Diameter(mm): | 8.4-1.68 |
| Weight: | 1 lb 13.4 oz. |
| Total Optical Lenses: | 11 |
| Lens Construction: | Proprietary-Hi Flourite Leaded 99.997 % Pure Optical Glass, -230-+485°F stable Bertrillium-Zantitium multicoated optics on both primary, secondary & interior lens groups. |
| Mounting Length Max.: | 7.45" or 189.23mm |
| Focusing Mechanism: | SideFocus, Tortional Friction lock, indexed for distance, left hand side |
| Eye Relief in Inches: | 4.22"-3.23" |
| Water/Vapor proofing & Decontamination Standard: | Internally pressurized, Viton Sealed, MilSpec Immersion Tested, Autoclavable Decon OK |
| RETICLE: | Front FFP Engraved Glass Mil/TargetDot |
| Tube Diameter: | 30mm/1.18" |
| Ocular Tube Diameter(mm): | 44mm |
| Metal Finish: | MilSpec Covert Blk Ano Matte Hardcoat |
| Diopter Range of Adjustment: | -3-+2 |
| WINDAGE RANGE(in): | <55MOA |
| ELEVATION RANGE(in): | <75MOA |
| CLICK VALUE(in): | 1/4 MOA |
| Length Overall: | 16.11" or 409.2mm |
| Structure: | Forged T6161 Aircraft Aluminum Alloy Covert Black Anodized Body 30mm Milled 1 pc SquareSaddle Tube |
| Fogproofing/VaporSealing: | Proprietary rare earth/nitrogen/argon gas purged, hard earth sealed |
| Light Transmission MultiCoated: | 24 step vacuum Bertrillium-Zantitium |
| 5multicoating: | |
| AntiScratch Coatings: | TitaniStar 68 Rockwell AntiScratch coating, both primary & ocular lenses |
| InfraRed band Filter Coating: | InfraShield proprietary Daylight InfraRed spectrum blocker for rays 685nm and higher |
| Water/Vapor sheeting Coating: | CSO HydroShear Moisture Displacement Coating |
| AntiStatic/DustDisplacement Treatment: | CSO DustCaster Anti-Static IonCharge |
| Illuminated Retical: | Tri-Color Red, Green, Black Variable Intensity |
Features of DOH334 Countersniper Optics 5-25x with 42mm Objective:
- Has a magnification power of 5-25 with a primary objective of 42mm
- Occular Lens diameter of 34 mm
- The lens has Proprietary-Hi Flourite Leaded 99.997 percent Pure Optical Glass with Aspheric Lamination
- 230-+485 degree stable Bertrillium-Zantitium multicoated optics on both primary, secondary and interior lens groups.
Package Contents:
- CounterSniper Optics 5X25 42mm DOH334
Related Products to Counter Sniper Optics Rifle Scope 5-25x 42mm DOH334
Counter Sniper Optics Rifle Scope 5-25x 42mm DOH334 Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Countersniper Optics 5-25x42 MilDot Reticle Waterproof Rifle Scope, Matte Black , MPN: DOH334 , UPC: 857999001422 , Code: CSO-RS-DOH334


























































































