Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
CounterSniper Optics Rifle Scope 8-32X56mm DOH336 has been discontinued by CounterSniper Optics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes & Accessories, Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for CounterSniper Optics Rifle Scope 8-32X56mm DOH336
We offer the Countersniper Optics 8X32 56mm DOH336 at a discount price. Optics Planet is an Authorized US Distributor for Optics. All Rifle Scopes by CounterSniper Optics from our online store come with Full Manufacturer Warranty. Please note: the rings in the images are not included.![]()
CounterSniper Military Optical Gunsights Corp backed a rugged and reliable Rifle Scope with a lifetime limited wrranty. For a full line of Rifle Scopes and other products by CounterSniper Optics on sale please visit CounterSniper Optics page on our website. For more brand name rifle scopes please visit our Rifle Scopes store section. Please note: the rings in the images are not included.
Specifications for DOH336 Countersniper Optics 8X32 56mm:
| Magnification/Zoom Range: | 8-32 power |
| Primary Objective Diameter(mm): | 56 |
| Ocular Lens diameter(mm): | 35 |
| Field of View (in ft@100yds): | 14.192-3.61' |
| Exit Pupil Diameter(mm): | 7-1.7 |
| Total Optical Lenses: | 11 |
| Lens Construction: | Proprietary-Hi Flourite Leaded 99.997 % Pure Optical Glass with Aspheric Lamination, 230-+485 degree stable Bertrillium-Zantitium multicoated optics on both primary, secondary and interior lens groups, Night Vision Compatible |
| Mounting Length Max: | 7.3" or 185.4mm |
| Focusing Mechanism: | SideFocus, Tortional Friction lock, indexed for distance, left hand side |
| Eye Relief in Inches: | 3.97"-3.21" |
| Water/Vapor proofing & Decontamination Standard: | Internally pressurized, Viton Sealed, MilSpec Immersion Tested, Autoclavable Decon OK |
| RETICLE: | Front FFP Engraved Glass Mil/TargetDot |
| Tube Diameter: | 30mm/1.18" |
| Ocular Tube Diameter(mm): | 44mm |
| Metal Finish: | MilSpec Covert Blk Ano Matte Hardcoat |
| Diopter Range of Adjustment: | -3-+2 |
| WINDAGE RANGE(in): | <55MOA |
| ELEVATION RANGE(in): | <55MOA |
| CLICK VALUE(in): | 0.125 |
| Length Overall: | 18.12" or 460.25mm |
| Structure: | Forged T6161 Aircraft Aluminum Alloy Covert Black Anodized Body 30mm Milled 1 pc SquareSaddle Tube |
| Fogproofing/VaporSealing: | Proprietary rare earth/nitrogen/argon gas purged, hard earth sealed |
| Light Transmission MultiCoated: | 24 step vacuum Bertrillium-Zantitium multicoating |
| AntiScratch Coatings: | TitaniStar 68 Rockwell AntiScratch coating, both primary and ocular lenses |
| InfraRed band Filter Coating: | InfraShield proprietary Daylight InfraRed spectrum blocker for rays 685nm and higher |
| Water/Vapor sheeting Coating: | CSO HydroShear Moisture Displacement Coating |
| AntiStatic/DustDisplacement Treatment: | CSO DustCaster Anti-Static IonCharge |
| Illuminated Retical: | 4 Color Red, Green, Blue, Black Variable Intensity |
Features of DOH336 Countersniper Optics 8-32x56mm Rifle Scope:
- Has a magnification power of 8-32 with a primary objective of 56mm
- Occular Lens diameter of 35 mm
- The lens has Proprietary-Hi Flourite Leaded 99.997 % Pure Optical Glass with Aspheric Lamination
- 230-+485 degree stable Bertrillium-Zantitium multicoated optics on both primary, secondary and interior lens groups
- Night Vision Compatible
Package Contents:
- CounterSniper Optics 8X32 56mm DOH336
Related Products to CounterSniper Optics Rifle Scope 8-32X56mm DOH336
CounterSniper Optics Rifle Scope 8-32X56mm DOH336 Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Countersniper Optics Rifle Scope 8X32 56mm DOH336 , MPN: DOH336 , UPC: 857999001385 , Code: CSO-RS-DOH336


























































































