Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for SIG SAUER ROMEO Zero Elite 1x24mm Reflex Red Dot Sight
The SIG SAUER ROMEO Zero Elite 1x24mm Reflex Red Dot Sight shares the same ultra-compact size and mounting footprint of the popular ROMEOZero micro red dot, but is loaded with a host of premium upgrades. Starting with the scratch-resistant glass aspherical lens delivering unmatched clarity and a distortion-free sight picture when compared to competitors, the proprietary carbon-infused polymer housing with reinforced lens area also gives the SIG SAUER ROMEO Zero Elite 1x24mm Reflex Red Dot Sight an even greater level of drop protection, making it incredibly rugged. These Red Dot Sights also come with hardened steel protective shrouds for an even greater level of durability. The ROMEOZero Elite features our new T.A.P. (Touch-Activated Programming) technology gives the user the ability to change brightness and reticle options with just a tap on the optic. All rear surfaces of the housing have anti-reflection grooves molded in, including the backup rear sight notch which is marked with Grade A Swiss SuperLuminova pigment for visibility in dark environments. ![]()
Specifications for SIG SAUER ROMEO Zero Elite 1x24mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Carbon-Infused Weapons Grade Ultralight Polymer |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Reticle: | 3 MOA Red Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 8 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Type: | Lithium, CR1632 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 20000 hours |
| Weather Resistance: | Shock Resistant |
| Gun Make: | Glock, SIG Sauer, Springfield Armory |
| Gun Model: | SIG Sauer P365, Springfield Armory Hellcat OSP, Glock 43X MOS |
| Length: | 1.6 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 0.98 in |
| Weight: | 0.5 oz |
| Condition: | Used |
| Condition Details: | Inspect And Rebox |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMSc |
| Attachment Type: | Screw |
| Optic Cut: | Shield RMSc |
Features of SIG SAUER ROMEO Zero Elite 1x24mm Reflex Red Dot Sight:
- Carbon-Infused WeaponsGrade Ultralight Polymer Housing with the ROMEOZero/ Shield RMSc Footprint, Provides Increased Shock and Drop Protection
- Compatible with Springfield Hellcat OSP & GLOCK G43X MOS Pistols
- Aspherical Glass Lens with Zero Distortion
- T.A.P. (Touch-Activated Programming) and Button-Activated Brightness and Reticle Selection Modes
- 8 Daylight Brightness Settings
- Up to 20,000 hours of Runtime
- Structurally Enhanced Steel Shroud Included for Added Protection
Package Contents:
- SIG SAUER ROMEOZero Elite 1x24mm Reflex Red Dot Sight
- Custom mounting screws for compatibility with pistols such as the Springfield Hellcat OSP and Glock 43X MOS
SIG SAUER ROMEO Zero Elite 1x24mm Reflex Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- USED, SIG SAUER Romeo Zero Elite 1x24mm Reflex Sight, 3 MOA Red Dot, Black, SOR01030 , MPN: SOR01030-EDEMO , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01030-EDEMO-RE-B
- USED, SIG SAUER Romeo Zero Elite 1x24mm Reflex Sight, 3 MOA Red Dot, Black, SOR01030 , MPN: SOR01030-EDEMO , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01030-EDEMO-RE-C
SIG SAUER ROMEO Zero Elite 1x24mm Reflex Red Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, SIG SAUER Romeo Zero Elite 1x24mm Reflex Sight, 3 MOA Red Dot, Black, SOR01030 , MPN: SOR01030-EDEMO , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01030-EDEMO-OB-C
- USED, SIG SAUER Romeo Zero Elite 1x24mm Reflex Sight, 3 MOA Red Dot, Black, SOR01030 , MPN: SOR01030-EDEMO , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01030-EDEMO-IN-C
- USED, SIG SAUER Romeo Zero Elite 1x24mm Reflex Sight, 3 MOA Red Dot, Black, SOR01030 , MPN: SOR01030-EDEMO , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01030-EDEMO-US-C
- USED, SIG SAUER Romeo Zero Elite 1x24mm Reflex Sight, 3 MOA Red Dot, Black, SOR01030 , MPN: SOR01030-EDEMO , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01030-EDEMO-IN-D
- USED, SIG SAUER Romeo Zero Elite 1x24mm Reflex Sight, 3 MOA Red Dot, Black, SOR01030 , MPN: SOR01030-EDEMO , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01030-EDEMO-US-B
- USED, SIG SAUER Romeo Zero Elite 1x24mm Reflex Sight, 3 MOA Red Dot, Black, SOR01030 , MPN: SOR01030-EDEMO , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01030-EDEMO-IN-B
- USED, SIG SAUER Romeo Zero Elite 1x24mm Reflex Sight, 3 MOA Red Dot, Black, SOR01030 , MPN: SOR01030-EDEMO , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01030-EDEMO-SC-C
- USED, SIG SAUER Romeo Zero Elite 1x24mm Reflex Sight, 3 MOA Red Dot, Black, SOR01030 , MPN: SOR01030-EDEMO , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01030-EDEMO-RE-D
- USED, SIG SAUER Romeo Zero Elite 1x24mm Reflex Sight, 3 MOA Red Dot, Black, SOR01030 , MPN: SOR01030-EDEMO , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01030-EDEMO-OB-B
- USED, SIG SAUER Romeo Zero Elite 1x24mm Reflex Sight, 3 MOA Red Dot, Black, SOR01030 , MPN: SOR01030-EDEMO , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01030-EDEMO-OB-A
- DEMO, SIG SAUER Romeo Zero Elite 1x24mm Reflex Sight, 3 MOA Red Dot, Black, SOR01030 , MPN: SOR01030-DEMO , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01030-DEMO
- USED, SIG SAUER ROMEOZero Elite Reflex Red Dot Sight, 1x24mm, 2 MOA Circle Dot Reticle, Black, SOR01000 , MPN: SOR01000-EDEMO , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01000-EDEMO-RE-B
- SIG SAUER Romeo Zero Elite 1x24mm Reflex Sight, 3 MOA Red Dot, Black, SOR01030 , MPN: SOR01030 , UPC: 798681665877 , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01030
- DEMO, SIG SAUER Romeo Zero Elite 1x24mm Reflex Sight, 3 MOA Red Dot, Black, SOR01030 , MPN: SOR01030-DEMO , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01030-DEMO-OB-A
- USED SIG SAUER Romeo Zero Elite 1x24mm Reflex Sight, 3 MOA Red Dot, Black, SOR01030, EDEMO17, Condition Like New, Inspect and Rebox , MPN: SOR01030-EDEMO17 , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01030-EDEMO-RE-A
- DEMO, SIG SAUER ROMEOZero Elite Reflex Red Dot Sight, 1x24mm, 2 MOA Circle Dot Reticle, Black, SOR01000 , MPN: SOR01000-DEMO , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01000-DEMO
- USED, SIG SAUER ROMEOZero Elite Reflex Red Dot Sight, 1x24mm, 2 MOA Circle Dot Reticle, Black, SOR01000 , MPN: SOR01000-EDEMO , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01000-EDEMO-RE-C
- USED, SIG SAUER Romeo Zero Elite 1x24mm Reflex Sight, 3 MOA Red Dot, Black, SOR01030 , MPN: SOR01030-EDEMO , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01030-EDEMO-OT-B
- USED SIG SAUER Romeo Zero Elite 1x24mm Reflex Sight, 3 MOA Red Dot, Black, SOR01030, EDEMO33, Used, Condition Like New , MPN: SOR01030-EDEMO33 , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01030-EDEMO33
- USED SIG SAUER ROMEOZero Elite Reflex Red Dot Sight, 1x24mm, 2 MOA Circle Dot Reticle, Black, SOR01000, EDEMO34, Used, Condition Fair , MPN: SOR01000-EDEMO34 , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01000-EDEMO34
- USED SIG SAUER ROMEOZero Elite Reflex Red Dot Sight, 1x24mm, 2 MOA Circle Dot Reticle, Black, SOR01000, EDEMO19, Condition Fair, Other , MPN: SOR01000-EDEMO19 , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01000-EDEMO-OT-D
- USED, SIG SAUER ROMEOZero Elite Reflex Red Dot Sight, 1x24mm, 2 MOA Circle Dot Reticle, Black, SOR01000 , MPN: SOR01000-EDEMO , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01000-EDEMO-OB-A
- Sig Sauer OPMOD Inc Romeozero Elite Reflex Red Dot Sight, Circle Dot, Black , MPN: SOR01005-KIT2023 , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01005-KIT2023
- USED SIG SAUER Romeo Zero Elite 1x24mm Reflex Sight, 3 MOA Red Dot, Black, SOR01030, EDEMO32, Condition Fair, Used , MPN: SOR01030-EDEMO32 , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01030-EDEMO-US-D
- USED SIG SAUER ROMEOZero Elite Reflex Red Dot Sight, 1x24mm, 2 MOA Circle Dot Reticle, Black, SOR01000, EDEMO31, Used, Condition Like New, Inspect and Rebox , MPN: SOR01000-EDEMO31 , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01000-EDEMO-RE-A
- SIG SAUER ROMEOZero Elite Reflex Red Dot Sight, 1x24mm, 2 MOA Circle Dot Reticle, Black, SOR01000 , MPN: SOR01000 , UPC: 798681655830 , Code: SD9-RD-SOR01000-SOR01000