Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Save up to 10% on Select Steiner Tactical Products
Show with deals only:
Buy Together and Save
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Steiner P4Xi 1-4x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
The Steiner P4Xi 1-4x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)Â packs a lot of functions into a small package that looks great and fits great. The true 1x low-end power setting of these AR15 Rifle Scopes from Steiner lets you aim with both eyes open, which is ideal for retaining situational awareness. You can quickly dial up the magnification for accuracy out to 400 yards on the Steiner P4Xi 1-4x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP). The P4Xi 1-4x24mm Rifle Scope has great glass for clear images along with 11 brightness settings for sighting in daylight, low light and with night vision.![]()
Specifications for Steiner P4Xi 1-4x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
| Manufacturer: | Steiner |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 4 x |
| Reticle: | P3TR |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 6 - 12 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 30 - 121 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 - 4 in |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Length: | 10.3 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 6 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 6 in |
| Focus Range: | 100 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Yes |
| Light Transmission: | 90 % |
| Battery Life: | 10 hours |
| Operating Temperature: | -13 - 145 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 33 ft |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100/100 MOA |
| Fit: | Universal |
| Country of Origin: | USA |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Steiner P4Xi 1-4x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
- 1-piece 30mm tube for increased strength and reliability as well as ample windage and elevation adjustment.
- 4x zoom provides maximum range at the high end and true eyes-open situational awareness at low magnification.
- Consistent eye relief and a generous eye box throughout the magnification range.
- Low profile turrets and illumination controls are less likely to hang up or snag during movement.
- Illuminated Reticle with 5 day/4 low Light/2 NV levels. An Off position between all 11 settings completely disconnects the battery at each off position to prevent battery drain.
- Nitrogen filled. Waterproof, fogproof, shockproof durable construction you can trust to stand up to any cold or wet conditions.
- Steiner Heritage Warranty
Package Contents:
- Steiner P4Xi 1-4x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
- Battery (CR2032)
Steiner P4Xi 1-4x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP) Orderable Models
List of Orderable Models
- Steiner P4Xi Rifle Scope, 1-4x24mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, P3TR Reticle, Matte, Black, 5202 , MPN: 5202 , UPC: 000381852021 , Code: ST-RS-P4XI-5202
- Demo, Steiner P4Xi Rifle Scope, 1-4x24mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, P3TR Reticle, Matte, Black, 5202-DEMO , MPN: 5202-DEMO , Code: ST-RS-P4XI-5202-DEMO
Steiner P4Xi 1-4x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP) Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Steiner P4Xi 1-4x24 mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Matte, Red P3TR Reticle, MOA Adjustment, 5201-DEMO , MPN: 5201-DEMO , Code: ST-RS-P4XI-5201-DEMO
- USED, Steiner P4Xi Rifle Scope, 1-4x24mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, G1 Reticle, Matte, Black, 5204 , MPN: 5204-EDEMO , Code: ST-RS-P4XI-5204-EDEMO-IN-C
- DEMO, Steiner P4Xi 1-4x24 mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Matte, Green G1 Reticle, Mil Rad Adjustment, 5204 , MPN: 5204-DEMO , Code: ST-RS-P4XI-5204-DEMO
- USED, Steiner P4Xi Rifle Scope, 1-4x24mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, G1 Reticle, Matte, Black, 5204 , MPN: 5204-EDEMO , Code: ST-RS-P4XI-5204-EDEMO-RE-B
- DEMO, Steiner P4Xi Rifle Scope, 1-4x24mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, G1 Reticle, Matte, Black, 5204 , MPN: 5204-DEMO , Code: ST-RS-P4XI-5204-DEMO-OB-A
- Steiner P4Xi 1-4x24 mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Matte, Red P3TR Reticle, MOA Adjustment, 5201 , MPN: 5201 , UPC: 000381852014 , Code: ST-RS-P4XI-5201
- Steiner P4Xi Rifle Scope, 1-4x24mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, G1 Reticle, Matte, Black, 5204 , MPN: 5204 , UPC: 000381852045 , Code: ST-RS-P4XI-5204
- USED Steiner P4Xi Rifle Scope, 1-4x24mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, P3TR Reticle, Matte, Black, 5202, EDEMO3, Used, Condition Like New , MPN: 5202-EDEMO3 , Code: ST-RS-P4XI-5202-EDEMO3
- OpticsPlanet Exclusive Steiner P4Xi Rifle Scope, 1-4x24mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, P3TR Reticle, Matte, Flat Dark Earth, 5203-KIT1 , MPN: 5203-KIT1 , Code: ST-RS-P4XI-5203-KIT1
- Steiner OPMOD P4Xi 1-4x24mm Tactical Illuminated Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane P3TR Reticle, FDE , MPN: 5203-KIT2023 , Code: ST-RS-P4XI-5203-KIT2023
- OpticsPlanet Exclusive Steiner P4Xi Rifle Scope, 1-4x24mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, P3TR Reticle, Matte, Black, w/ TRYBE Optics Enhancer, 5202-KIT1 , MPN: 5202-KIT1 , Code: ST-RS-P4XI-5202-KIT1
