Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
3in pump action shotgun that allows you to shoot light target loads to heavy buckshot loads. The Cobra III Tactical features a return spring in the forearm. Simply pull back on the forearm and release, the spring will return the forearm forward thus closing the chamber. This makes for rapid firing in a pump shotgun. The spring can be removed and the gun will work like a traditional pump. The Cobra III Tactical is also fitted with a picatinny rail located under the forearm. Removable choke system that uses Beretta/Benelli Mobil threads includes one choke tube (Cyl), choke box and choke wrench. Highly durable injection molded stock and forearm. Rubber recoil pad, backed with a five-year mechanical warranty.![]()
| Manufacturer: | TRISTAR |
| Finish: | Blued |
| Gun Make: | TriStar |
| Gun Model: | TriStar Cobra III |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 18.5 in |
| Action Type: | Pump Action |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Fiber Optic Front |
| Stock Type: | Pistol Grip Shotgun Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Overall Length: | 39 in |
| Stock Color: | Black |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Right |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 5 Rounds 3 in |