Tap Tap to Zoom
Up to 15% OFF Observation Optics
- Color:
- Dark Green
Code: AL-BI-ALP32-544
MPN: 544
Product Info for Alpen Wings 8x56mm Roof Prism Binocular
Available in apertures ranging from a compact 26mm that slips easily into a coat pocket to an impressive 56mm that gulps in light, Wings waterproof binoculars have fully multi-coated optics and premium BaK4 prisms that produce bright, high-contrast images even in twilight conditions.![]()
Designed with versatility in mind, these binoculars have an open bridge for steady gripping and feature twist-up eyecups to comfortably accommodate observers with or without eyeglasses. In addition to being waterproof, Wings binoculars have rubber armoring for protection against minor bumps and are purged with an inert gas to prevent internal fogging.
Specifications for Alpen Wings 8x56mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Alpen |
| Color: | Dark Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 19.8 mm |
| Field of View, Linear: | 367 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 8 ft |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 35.2 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
Package Contents:
- Alpen Wings 8x56 Binocular
- Bag
- Lens cleaning tool
Alpen Wings 8x56mm Roof Prism Binocular Orderable Models
List of Orderable Models
- Alpen Wings 8x56 Binocular, BAK4, Multicoated, Dark Green, Large Roof, 544 , MPN: 544 , Code: AL-BI-ALP32-544