Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
Upgrade your weapon with a Faxon Firearms 5.56 NATO Pencil Rifle Barrel to improve your accuracy and your rifle's reliability in the field. Faxon Firearms built these AR15 Barrels from 4150 Mil-Spec steel with a nitride finish both inside and out for maximum durability as well as resistance to corrosion and abrasion. Each Faxon Firearms 5.56 NATO Nitrided Pencil Rifle Barrel is button-rifled, creating a more precise barrel design with consistent bore and groove dimensions. These barrels are also fully stressed relieved and 11-degree target crowned to guarantee your best shots yet. Coming in at 10.5, 14.5, and 16. sizes, these pencil barrels provide superior quality at an affordable price tag. Equip this Faxon Firearms Pencil Profile AR15 Barrel to advance your aim and deliver precise results down range.![]()
| Manufacturer: | Faxon Firearms |
| Color: | Black Nitride |
| Finish: | Nitride |
| Fabric/Material: | 4150 CMV |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Profile: | Pencil |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .625 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Barrel Material: | 4150 Chrome Moly Vanadium |
| Flutes: | No |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Included Accessories: | None |
| Condition: | New |
| Gas Block Journal Size-Length: | 1.1 in |
| Gun Type: | Rifle |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Rifling Profile: | Button Rifling |