Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Stevens Arms 301 Single Shot 3 in Field Break Action Shotgun, .410 BORE, 26 inch Barrel
The Stevens Arms 301 Single Shot 3 in Field Break Action Shotgun, .410 BORE, 26 inch Barrel was made to be the ideal item for any person needing an exceptional option..![]()
These Shop by Firearm Model through the professional product experts at Stevens Arms are made working with dependable and reliable materials, to be able to supply you with a product which is going to be beneficial for quite some time. Manufactured utilizing some of the most useful available components and engineering, these particular Shop by Firearm Model through the product professionals at Stevens Arms will last an exceptionally lengthy time.
Stevens Arms has been developing superior quality merchandise for a very long time, and the Stevens Arms 301 Single Shot 3 in Field Break Action Shotgun, .410 BORE, 26 inch Barrel is their very own way of revealing how much they are concerned.
Here at OpticsPlanet, we make it our responsibility to purchase the best product for your specifications, and showcasing the Stevens Arms 301 Single Shot 3 in Field Break Action Shotgun, .410 BORE, 26 inch Barrel is something that we're pleased to offer.
Specifications for Stevens Arms 301 Single Shot 3 in Field Break Action Shotgun, .410 BORE, 26 inch Barrel:
| Manufacturer: | Stevens Arms |
| Gun Make: | Stevens |
| Gun Model: | Savage Stevens 301 |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | .410 |
| Barrel Length: | 26 in |
| Action Type: | Break Action |
| Safety Type: | Hammer Block |
| Barrel Material: | Carbon Steel |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Modified |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Bead Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 4.6 lb |
| Overall Length: | 41 in |
| Finish: | Matte Black |
| Stock Color: | Black |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 1 Round 3 in |
| Caliber: | .410 Bore |
Features of Stevens Arms 301 Single Shot 3in Field Break Action Shotgun, .410 BORE, 26in Barrel
- Single-shot, break-action shotgun
- Rugged synthetic stock
- 26-inch barrel
- 3-inch chamber
- Forearm release for easy disassembly
- Soft recoil pad
- Removable modified choke tube, Winchoke style
- Standard and compact models available
- Manual hammer blocking safety
- 2-position safety
Package Contents:
- Stevens Arms 301 Single Shot 3in Field Break Action Shotgun, .410 BORE, 26in Barrel
Related Products to Stevens Arms 301 Single Shot 3 in Field Break Action Shotgun, .410 BORE, 26 inch Barrel
Stevens Arms 301 Single Shot 3 in Field Break Action Shotgun, .410 BORE, 26 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Stevens Arms 301 Single Shot 3in Field Break Action Shotgun, .410 Bore, 26 inch Barrel, Synthetic Black Stock, Blued Black, 19201 , MPN: 19201 , UPC: 11356192011 , Code: 6P4-FS3-ZN2110-19201



























































