Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Stevens Arms 555 Sporting 3 in Adj Comb Over/Under Shotgun, .410 BORE, 28 inch Barrel
If you're looking around for a great price on the Stevens Arms 555 Sporting 3 in Adj Comb Over/Under Shotgun, .410 BORE, 28 inch Barrel, then you've turned up at the ideal spot..![]()
Formulated working with some of the most durable and long lasting resources in existence, these Shop by Firearm Model by Stevens Arms will present you with an item which will give many years of stability.
Stevens Arms has been developing top quality merchandise for a number of years, and the Stevens Arms 555 Sporting 3 in Adj Comb Over/Under Shotgun, .410 BORE, 28 inch Barrel is their means of showing you just how much they care.
Right here at OpticsPlanet, we ensure that it is our responsibility to purchase the most suitable solution for all your requirements, and exhibiting the Stevens Arms 555 Sporting 3 in Adj Comb Over/Under Shotgun, .410 BORE, 28 inch Barrel is a thing that we're pleased to offer.
Specifications for Stevens Arms 555 Sporting 3 in Adj Comb Over/Under Shotgun, .410 BORE, 28 inch Barrel:
| Manufacturer: | Stevens Arms |
| Gun Make: | Stevens |
| Gun Model: | Savage Stevens 555 |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | .410 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Over-Under Breech |
| Barrel Material: | Carbon Steel |
| Trigger Type: | Single |
| Choke Type: | Cylinder/Full/Improved Cylinder/Improved Modified/Modified |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 5.8 lb |
| Finish: | Satin |
| Stock Color: | Wood |
| Firearm Receiver Color: | Silver |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 2 Rounds 3 in |
| Caliber: | .410 Bore |
Features of Stevens Arms 555 Sporting 3in Adj Comb Over/Under Shotgun, .410 BORE, 28in Barrel
- Raised ventilated rib with mid-bead rear sight and fiberoptic front sight
- Lightweight Aluminum Alloy Silver Receiver
- 30in Ported Barrels for recoil reduction
- Manual Safety
- Single Selective Mechanical Trigger
- Chrome Lined Barrels
- Tang Mounted Safety
- Manual Extractor
Package Contents:
- Stevens Arms 555 Sporting 3in Adj Comb Over/Under Shotgun, .410 BORE, 28in Barrel
- 5 Extended Chokes (F, IM, M, IC, C)
Related Products to Stevens Arms 555 Sporting 3 in Adj Comb Over/Under Shotgun, .410 BORE, 28 inch Barrel
Stevens Arms 555 Sporting 3 in Adj Comb Over/Under Shotgun, .410 BORE, 28 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Stevens Arms 555 Sporting 3in Adj Comb Over/Under Shotgun, .410 Bore, 28 inch Barrel, Walnut Stock, Silver Bi-Tone, 18883 , MPN: 18883 , UPC: 11356188830 , Code: 6P4-FS3-ZN2130-18883























































