Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Discontinued by Manufacturer
Styrka S5 Series 3-9x40 Waterproof Rifle Scope has been discontinued by Styrka and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes & Accessories, Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Styrka S5 Series 3-9x40 Waterproof Rifle Scope
A Rifle Scope proves its worth when it performs in the field. The Styrka S5 3-9x40 Rifle Scope is designed for in-the-field performance and to provide bright, high-contrast images with outstanding clarity and resolution. And, they're constructed of one-piece, 1in aircraft-grade aluminum for structural integrity and durability.Like every Styrka product, the Styrka S5 3-9x40 Rifle Scope provides you with numerous important features designed to enhance not only what you see through the scope, but also your hunting experience. In short, we build a Rifle Scope that will give you a lifetime of performance and one that you'll be proud to own. We think that's what matters most. The Styrka S5 3-9x40 is a popular and proven magnification range and objective lens size with all the features you need.![]()
Specifications for Styrka S5 Series 3-9x40 Waterproof Rifle Scope:
| Magnification: | 3-9x |
| Objective Lens Diameter: | 40mm (ED) |
| Angular Field of View: | 6.9 - 2.3 degrees |
| Linear Field of View: | 36.2-12.1ft@100yds |
| Tube diameter: | 1 inch |
| Reticle: | Plex |
| Eye Relief: | 3.0-3.46in, 76-88mm |
| Exit Pupil: | 13.3-4.4mm |
| Adjustment Gradation: | 1/4 MOA |
| Elevation ADJ Range: | 60 MOA |
| Windage ADJ Range: | 60 MOA |
| Zero Reset: | Yes |
| Parallax Setting: | 100 yds |
| Waterproof: | Waterproof (IPX7) and Nitrogen Purged |
| Relative Brightness: | 176.89-19.36 |
| Twilight Factor: | 10.95-18.97 |
| Weight (with eyepiece): | 17.7 oz |
| Dimensions: | 12.63x2.13x2.06 inches |
Features of Styrka S5 Series 3-9x40 Waterproof Rifle Scope:
- SXL FULLY MULTI-COATED OPTICS GROUP - All lens surfaces are coated multiple times utilizing our proprietary SXL anti-reflective coatings for maximum brightness and optimal color, sharpness and image contrast
- 1 inch 6061-T6 AIRCRAFT-GRADE ALUMINUM TUBE - Strong and durable and lightweight
- SIDE-FOCUS PARALLAX ADJUSTMENT - Allows you to make quick parallax adjustments while maintaining your shooting position (available on select S5 Series scopes)
- BLACKENED LENS EDGES - Block stray light for reduced reflection and glare, enhancing image contrast
- 100 percent WATERPROOF - Fully sealed housing for performance in all conditions; submersion tested for 30 minutes in 1 meter (3.3 feet) of water
- NITROGEN PURGED - Internal housing is purged of air and filled with dry nitrogen gas to prevent internal fogging
- RUGGED ERECTOR TUBE SYSTEM - Precision machined from premium brass to maintain critical accuracy and point-of-impact in extreme hunting situations
- 1/4-INCH MOA CLICKS - Ultra-precise windage and elevation adjustment
- FAST FOCUS EYEPIECE - Lets you adjust reticle focus to your eye
Package Contents:
- Styrka S5 Series 3-9x40 Waterproof Rifle Scope
Related Products to Styrka S5 Series 3-9x40 Waterproof Rifle Scope
Styrka S5 Series 3-9x40 Waterproof Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Styrka S5 Series 3-9x40mm Waterproof Rifle Scope, Black, Plex Reticle ST-93030 , MPN: ST-93030 , UPC: 889151930301 , Code: STK-RS-ST-93030



























































































