Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for TRISTAR Trinity II 2.5in Field Over/Under Shotgun, .410 BORE, 28 inch Barrel
The Trinity II features a solid frame for durability and strength, sealed actions to keep dirt out, self-adjusting locking lugs, top tang barrel selector and safety, and steel mono-block barrel construction and Turkish Walnut with a oil stain finish. Comes with 5 interchangeable Beretta/Benelli Mobil style choke tubes (SK, IC, M, IM, F), choke box and choke wrench. Rubber recoil pad and backed with a five year mechanical warranty.![]()
Specifications for TRISTAR Trinity II 2.5in Field Over/Under Shotgun, .410 BORE, 28 inch Barrel:
| Manufacturer: | TRISTAR |
| Gun Make: | TriStar |
| Gun Model: | Tristar Trinity II |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | .410 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Over-Under Breech |
| Trigger Type: | Single |
| Choke Type: | Full/Improved Cylinder/Improved Modified/Modified/Skeet |
| Shotgun Chamber Length: | 2.5 in |
| Sight Configuration: | Fiber Optic Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 6.1 lb |
| Overall Length: | 42.25 in |
| Stock Color: | Wood |
| Firearm Receiver Color: | Nickel |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 2 Rounds 2 1/2 in |
| Caliber: | .410 Bore |
Features of TRISTAR Tristar Trinity II 2.5in Field Over/Under Shotgun, .410 BORE, 28in Barrel:
- 24K Gold Inlay
- Extractors
- Vent Top and Mid Rib
- Fiber Optic Sight
- Single Selective Trigger
- Chrome-lined Chamber and Barrel
- Acid Etched Receiver
- Turkish Walnut Stock and Forearm
- 5 Beretta/Benelli Mobil Style Choke Tubes (SK, IC, M, IM, F)
Package Contents:
- TRISTAR Tristar Trinity II 2.5in Field Over/Under Shotgun, .410 BORE, 28in Barrel
Related Products to TRISTAR Trinity II 2.5in Field Over/Under Shotgun, .410 BORE, 28 inch Barrel
TRISTAR Trinity II 2.5in Field Over/Under Shotgun, .410 BORE, 28 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- TRISTAR Trinity II 2.5in Field Over/Under Shotgun, .410 Bore, 28 inch Barrel, Walnut Stock, Blued, 33138 , MPN: 33138 , UPC: 713780331386 , Code: 46U-FS3-ZN1109-33138























































