Tap Tap to Zoom
Code: TU-RS-TG8504TLN
MPN: TG8504TLN
UPC: 788130014950
TRUGLO INC Tactical Scope With Rings - Specifically designed for tactical applications with a choice of dual color reticle illumination, or just black Mil-Dot reticle. This enables the user to determine the distance of objects of a known size. The reticle is also useful for providing quick trajectory and wind drift aiming reference. The model with the illuminated reticle has a adjustable rheostat for brightness control. Also featuring Weaver-style rings, rubber eye guard, waterproof, fog-proof, and nitrogen gas-filled. They have a generous 4" eye relief and the lense are fully coated for maximum brightness, clarity and contrast![]()
| Mfg Item Num: | Â TG8504TLN |
| Supplier SKU: | Â 72311 |
| Category: | Â OPTICS - SCOPES |
| Adj Size: | Â 1/4 MOA @ 100 yds |
| Magnification: | Â 4x |
| Objective: | Â 32mm |
| Field of View: | Â 22.5 ft @ 100 yds |
| Eye Relief: | Â 4" |
| Tube Diameter: | Â 1" |
| Length: | Â 9.8" |
| Weight: | Â 13.1oz |
| Finish: | Â Black |
| Reticle: | Â Illuminated Mil Dot |