Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
13% OFF Red Dot Sights & Accessories + 2% Bucks
Product Info for Vortex Defender-CCW 1x25mm Reflex Red Dot Sight
The Vortex Defender-CCW 1x25mm Reflex Red Dot Sight is a micro red dot sight specifically designed for everyday carry. These concealed carry Red Dot Sights from Vortex Optics are optimal for handguns and feature a Shield RMS/RMSc footprint for mounting. This red dot has motion activation with a 10 minute auto-shutoff to conserve battery life, and eight brightness settings allow you to customize your reticle for quick target acquisition. There are also two settings that are compatible with night vision devices. The Vortex Defender-CCW 1x25mm Reflex Red Dot Sight is parallax-free and provides unlimited eye relief for maximum comfort and performance when you need it most.![]()
These micro red dots from Vortex are built with a slim profile that provide minimal printing and snag-free draws with every use. Plus, these red dots have a ShockShield polymer insert that makes them tougher than the competition. Waterproof, fogproof, and shockproof, the Vortex Defender-CCW 1x25mm Reflex Red Dot Sight is built to withstand any environment with ease. If you need a reliable optic for your concealed carry pistol, buy the Vortex Defender-CCW 1x25mm Reflex Red Dot Sight today to always be prepared on the go.
Specifications for Vortex Defender-CCW 1x25mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Vortex |
| Fabric/Material: | 7075 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | Parallax Free |
| Battery Type: | CR1632, Lithium Metal |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 9500 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 1.6 in |
| Width: | 1.1 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 0.95 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | Fully Multi-Coated |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMSc |
| Mount Type: | Picatinny |
| Windage Adjustment: | 105 MOA |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Adjustment Range: | 110 MOA |
Features of Vortex Defender-CCW 1x25mm Reflex Red Dot Sight
- Large Viewing Window - For fast target acquisition and large field of view.
- Aspherical Lens - For a distortion-free sight picture and truer colors.
- ShockShield Polymer Insert - To protect against hard, daily abuse.
- Fast-Rack Textured Grip - Aggressive texturing on face of optic for racking slide off any surface.
- Motion Activation with 10 Minute Auto-Shutoff - Automatically activates with motion while 10 minute auto-shutoff saves battery life.
- Button Lockout - Prevents accidental brightness adjustment during use or transport.
- Top Mount Battery - Easy battery changes without having to re-zero your optic.
- 8 Daylight Bright Brightness Settings - Daylight bright, illuminated center dot aids in faster center-point acquisition in bright daylight conditions.
- Night-Vision Compatibility - The lowest 2 settings are night-vision compatible.
- Parallax Free - All red dots and holographic sights will exhibit some small amount of parallax. Matching current industry practice, this small amount would be considered ''parallax free'' and will make a negligible difference in performance.
- Unlimited Eye Relief - Non-critical eye relief for rapid target acquisition.
- Single-Piece Chassis - Compact and lightweight.
- Waterproof - Designed to withstand harsh weather conditions.
- Fogproof - Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof - Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Defender-CCW 1x25mm Reflex Red Dot Sight
- Picatinny Mount
- 1in Shim Plate
- Custom Tool
- Most Common Mounting Screw Sets
- Lens Cloth
- Rubber Cover
- CR1632 Battery
Vortex Defender-CCW 1x25mm Reflex Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Defender-CCW Reflex Red Dot Sight 1x25mm, 6 MOA Reticle, Black, 1.6in, .95oz, DFCCW-MRD6 , MPN: DFCCW-MRD6 , UPC: 843829133289 , Code: VX-RD-CCW1-DFCCW-MRD6
- Vortex Defender-CCW Reflex Red Dot Sight 1x25mm, 3 MOA Reticle, Black, 1.6in, .95oz, DFCCW-MRD3 , MPN: DFCCW-MRD3 , UPC: 843829133272 , Code: VX-RD-CCW1-DFCCW-MRD3
- Vortex Defender-CCW 1x25mm Micro Reflex Red Dot Sight, 3 MOA, Tan, DFCCW-MRD3-T , MPN: DFCCW-MRD3-T , UPC: 843829145824 , Code: VX-RD-CCW1-DFCCW-MRD3-T
Vortex Defender-CCW 1x25mm Reflex Red Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Vortex Defender-CCW Red Dot Sight 1x25mm, 3 MOA Reticle, Black, DFCCW-MRD3, EDEMO2, Condition Parts Only/Salvage, Defective , MPN: DFCCW-MRD3-EDEMO2 , Code: VX-RD-CCW1-DFCCW-MRD3-EDEMO-DF-F
- USED Vortex Defender-CCW Red Dot Sight 1x25mm, 3 MOA Reticle, Black, DFCCW-MRD3, EDEMO3, Used, Condition Fair , MPN: DFCCW-MRD3-EDEMO3 , Code: VX-RD-CCW1-DFCCW-MRD3-EDEMO3
- DEMO, Vortex Defender-CCW Red Dot Sight 1x25mm, 6 MOA Reticle, Black, DFCCW-MRD6 , MPN: DFCCW-MRD6-DEMO , Code: VX-RD-CCW1-DFCCW-MRD6-DEMO
- USED Vortex Defender-CCW Red Dot Sight 1x25mm, 3 MOA Reticle, Black, DFCCW-MRD3, EDEMO4, Condition Fair, Scratches , MPN: DFCCW-MRD3-EDEMO4 , Code: VX-RD-CCW1-DFCCW-MRD3-EDEMO-SC-D
- USED, Vortex Defender-CCW Red Dot Sight 1x25mm, 6 MOA Reticle, Black, 1.6in, .95oz, DFCCW-MRD6 , MPN: DFCCW-MRD6-EDEMO , Code: VX-RD-CCW1-DFCCW-MRD6-EDEMO-OT-U
- DEMO, Vortex Defender-CCW Red Dot Sight 1x25mm, 3 MOA Reticle, Black, DFCCW-MRD3 , MPN: DFCCW-MRD3-DEMO , Code: VX-RD-CCW1-DFCCW-MRD3-DEMO
