Tap Tap to Zoom
- Vortex Diamondback Tactical 6-24x50mm Rifle Scope Parts Diagram
- Vortex Diamondback Tactical FFP 00208 Manual
- Vortex 6-24x50 Diamondback Tactical FFP Rifle Scope EBR-2C MRAD User Manual
- Vortex 6-24x50 Diamondback Tactical FFP Rifle Scope EBR-2C MOA User Manual
- Vortex Diamondback Tactical FFP 00210 MRAD Manual
- Vortex Diamondback Tactical FFP 00209 MOA Manual
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
We've got an AWESOME deal for you!
Show with deals only:
Product Info for Vortex Diamondback Tactical 6-24x50mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
Vortex 6-24x50mm Diamondback Tactical Rifle Scopes are designed with the First Focal Plane function, making it easier to use reticle subtensions to the highest magnification level. These Rifle Scopes from Vortex Optics have anti-reflective coatings on all exposed glass surfaces to improve visibility even without illumination at dusk and at dawn. The Vortex 6-24x50mm Diamondback Tactical FFP Rifle Scope comes equipped with Zero Reset enabled tactical windage and elevation turrets that adjust precisely for more accuracy. Count on the shockproof, fogproof Vortex Diamondback Tactical 6-24x50mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope for your next hunt.![]()
Specifications for Vortex Diamondback Tactical 6-24x50mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.08 - 8.33 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Hard Anodized |
| Field of View, Linear: | 4.5 - 18 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.9 in |
| Weight: | 24.6 oz |
| Length: | 14.5 in |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 4 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 2.44 in |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Vortex Diamondback Tactical 6-24x50mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
- Fully Multi-Coated
- Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Diamondback Tactical 6-24x50mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
- Lens Covers
- Lens Cloth
- Sunshade
Similar Products to Vortex Diamondback Tactical 6-24x50mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
Vortex Diamondback Tactical 6-24x50mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex OPMOD Diamondback Tactical 6-24x50mm FFP 30mm Tube Riflescope, FDE , MPN: DBK-10028-OP-KIT2023 , Code: VX-RS-VRTX2-DBK-10028-OP-KIT2023
- Vortex OPMOD Diamondback Tactical 6-24x50mm FFP 30mm Tube Riflescope, Gray , MPN: DBK-10028-OP-GRY-KIT2023 , Code: VX-RS-VRTX2-DBK-10028-OP-GRY-KIT2023
- Vortex Diamondback Tactical 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, Black, Hard Anodized, Non-Illuminated EBR-2C MOA Reticle, MOA Adjustment, 14.3in, 24.6oz, DBK-10028 , MPN: DBK-10028 , UPC: 875874009615 , Code: VX-RS-VRTX2-DBK-10028
- Vortex Diamondback Tactical 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, Black, Hard Anodized, Non-Illuminated EBR-2C MRAD Reticle, Mil Rad Adjustment, 14.3in, 24.6oz, DBK-10029 , MPN: DBK-10029 , UPC: 875874009622 , Code: VX-RS-VRTX2-DBK-10029
- Vortex Diamondback Tactical 6-24x50 mm Rifle Scope, 30 mm Tube, FFP, Black, Hard Anodized, Non-Illuminated EBR-2C MOA Reticle, MOA Adjustment, w/ 30mm Cantilever Mount, 2in Offset, DBK-10028-KIT1 , MPN: DBK-10028-KIT1 , Code: VX-RS-VRTX2-DBK-10028-KIT1
- Vortex Diamondback Tactical 6-24x50 mm Rifle Scope, 30 mm Tube, FFP, Black, Hard Anodized, Non-Illuminated EBR-2C MRAD Reticle, Mil Rad Adjustment, w/ 30mm Cantilever Mount, 2in Offset, DBK-10029-KIT1 , MPN: DBK-10029-KIT1 , Code: VX-RS-VRTX2-DBK-10029-KIT1
Vortex Diamondback Tactical 6-24x50mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Vortex Diamondback Tactical 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, Black, Hard Anodized, Non-Illuminated EBR-2C MRAD Reticle, Mil Rad Adjustment, DBK-10029 , MPN: DBK-10029-DEMO , Code: VX-RS-VRTX2-DBK-10029-DEMO
- Demo, Vortex 6-24x50 Diamondback Tactical FFP Rifle Scope, 30mm Tube, EBR-2C MOA Reticle, Black, DBK-10028 , MPN: DBK-10028-DEMO , Code: VX-RS-VRTX2-DBK-10028-DEMO
- Refurbished, Vortex Diamondback Tactical 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, Black, Hard Anodized, Non-Illuminated EBR-2C MRAD Reticle, Mil Rad Adjustment, DBK-10029 , MPN: DBK-10029-REFURB , Code: VX-RS-VRTX2-DBK-10029-REFURB
- Refurbished, Vortex Diamondback Tactical 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, Black, Hard Anodized, Non-Illuminated EBR-2C MOA Reticle, MOA Adjustment, DBK-10028 , MPN: DBK-10028-REFURB , Code: VX-RS-VRTX2-DBK-10028-REFURB
- Vortex Diamondback Tactical 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, Non-Illuminated EBR-2C MRAD Reticle and TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler , MPN: DBK-10029-KIT2 , Code: VX-RS-VRTX2-DBK-10029-KIT2
- Vortex Diamondback Tactical 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, Non-Illuminated EBR-2C MOA Reticle and TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler , MPN: DBK-10028-KIT2 , Code: VX-RS-VRTX2-DBK-10028-KIT2
