Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Discontinued by Manufacturer
Weaver V-3 1-3x20mm Dual-X Hunting Rifle Scope has been discontinued by Weaver and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes & Accessories, Rifle Scopes, AR15 Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Weaver V-3 1-3x20mm Dual-X Hunting Rifle Scope
Weaver V-3 1-3 x 20 mm Matte Black Dual-X Hunting Rifle Scope 849400 - is an outstanding rifle or shotgun scope from Weaver. The field of view of V3 1-3x20 Shotgun Scope for Hunting from Weaver is almost 30 yards wide at a 100-yard target. Weaver-849400 Riflescope's eye relief is very generous to help you get off the quick shots more accurately. The variable power of the Weaver V-Series Scopes makes up for the surprises wild game can throw at you. This Weaver V 3 Hunting 3 x 20 Riflescope feature fully multi-coated lenses to enhance light transmission and give you edge-to-edge clarity. The solid, one-piece construction of Weaver Shot Gun Scope849400 makes it waterproof, fogproof and shockproof like many other Weaver Rifle-Scopes. Weaver V-3 Riflescope is designed to be a reliable shooting partner for years to come.![]()
Specifications for Weaver V3 1-3x20mm Dual-X Riflescope:
| Magnification: | 1x to 3x |
| Objective Lens: | 20mm |
| Exit Pupil: | 15mm to 6.6mm |
| Field of View (at 100 yards): | 87' to 29.5' |
| Eye Relief: | 4.13" |
| Length: | 9.15" |
| Weight: | 8.5oz |
| Click Value: | 0.25" at 100 yards |
| Adjustment Range: | 52.36" at 100 yards |
| Reticle: | Dual-X |
| Finish: | Matte Black |
Features of Weaver V-3 1-3 x 20 mm Dual-X Riflescope 849400:
- Fully multi-coated lenses;
- Field of view is almost 30 yards wide at a 100-yard target;
- Solid, one-piece construction;
- Waterproof;
- Fogproof;
- Shockproof;
Package Contents:
- Weaver V-3 1-3 x 20 mm Dual-X Riflescope 849400
Related Products to Weaver V-3 1-3x20mm Dual-X Hunting Rifle Scope
Weaver V-3 1-3x20mm Dual-X Hunting Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Weaver V-3 Hunting 1-3x20 Waterproof Dual-X Reticle Rifle Scope, Matte Black - 849400 , MPN: 849400 , UPC: 076683494009 , Code: WR-RS-849400



























































































