Tap Tap to Zoom
Read More...
- Magnification:
- 10 x
- Objective Lens Diameter:
- 42 mm
- Prism System:
- Roof
- Prism Material:
- BAK4
- Eye Relief:
- 15 mm
- Exit Pupil:
- 4.2 mm
- Field of View, Linear:
- 330 ft at 1000 yds
- Optical Coating:
- Fully Multi-Coated
- Binoculars Focus System:
- Center Focus
- Close Focus:
- 8.5 ft
- Water Resistance Level:
- Waterproof
- Weight:
- 23.04 oz
- Magnification Type:
- Fixed
- Eyecups Types:
- Twist-Up
- Fogproof:
- Yes
- Tripod Adaptable:
- Yes
Code: AL-BI-10x42-Wings-588
MPN: 588
UPC: 637148105887
Product Info for Alpen Wings 10x42mm Binoculars Waterproof PXA Coating
Alpen 10x42 Wings Binoculars 588 deliver a user-friendly ergonomic approach to optics viewing. These Binoculars are designed to be lightweight and durable while maintaining optical performance. Alpen designs these binoculars for user-friendly handling with their flexible open hinge design. The Alpen Binoculars Wings series is completely multi-coated and has PXA phase correction coating. The Wings series offers a center focus system, a Roof prism type and rubber armoring for easy handling.![]()
Alpen 10 x 42 Wings Binoculars available models:
- Model 588: Alpen Wings 10x42 Binoculars
Specifications for Alpen Wings 10x42mm Binocular 588:
| Item Number: | Model (588) |
| Description: | 10x42 |
| Magnification: | 10X |
| Objective Lens Diameter: | 42mm |
| Focus System: | Center |
| Prism Type: | Roof |
| F.O.V. (ft @ 1000 yds): | 330 |
| Exit Pupil: | 4.2mm |
| Eye Relief: | 15mm |
| Close Focus: | 8.5 feet |
| Lens Coating: | Fully Multi-Coated and PXA Phase Coated |
| Net Weight (oz.): | 23 |
| Type of Neckstrap: | Extra Wide |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Prism Material: | BAK4 |
| Waterproof / Fogproof: | Yes |
| Eye Cups: | Twist-Up |
| Type of Case: | Black Premium |
Features of Alpen Wings 10 x 42 Binoculars:
- BAK4 glass for clear, bright and crisp images.
- Fully multi-coated for maximum brightness
- PXA phase coated for superior resolution and color fidelity.
- Waterproof sealed and nitrogen filled.
- Long eye relief and twist up eye cups for use with or without eye glasses
- Lightweight and ergonomic open hinge body design
- Rubber armoring for holding comfort and shock protection
- Soft rubber eyepiece rainguard
- Deluxe travel case and wide comfortable neck strap
- Alpen's lifetime warranty
Package Contents:
- Alpen Wings 10 x 42mm Binoculars 588
- Extra Wide Neck Strap
- Case
Related Products to Alpen Wings 10x42mm Binoculars Waterproof PXA Coating
Alpen Wings 10x42mm Binoculars Waterproof PXA Coating Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Alpen Wings 10x42mm Waterproof PXA Coating Roof Prism Binoculars, Green 588 , MPN: 588 , UPC: 637148105887 , Code: AL-BI-10x42-Wings-588



























































