Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Remington 1100 Semi-Auto Shotgun, .410 Gauge, 27 inch Barrel
Provides timeless good looks in a light-recoiling sporting clays gun. It features a polished blue receiver and 28-inch light target contoured vent rib barrel with twin bead target sights. The American walnut stock and fore-end display cut checkering with a high-gloss finish and a sporting clays style recoil pad.![]()
The Model 1100 Sporting 12 also offers a gold-plated trigger, as well as four extended choke tubes: Skeet, Improved Cylinder, Light Modified and Modified.
Specifications for Remington 1100 Semi-Auto Shotgun, .410 Gauge, 27 inch Barrel:
| Manufacturer: | Remington |
| Finish: | Blued |
| Gun Make: | Remington |
| Gun Model: | Remington Model 1100 |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | .410 |
| Barrel Length: | 27 in |
| Safety Type: | Crossbolt |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Skeet/Full/Modified/Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Dual Bead |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 6.25 lb |
| Overall Length: | 46.75 in |
| Stock Color: | Wood |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Right |
| Shotgun Magazine Capacity: | 4 Rounds 3 in |
| Caliber: | .410 Bore |
Package Contents:
- Remington 1100 Semi-Auto Shotgun, .410 Gauge, 27 in barrel
Related Products to Remington 1100 Semi-Auto Shotgun, .410 Gauge, 27 inch Barrel
Remington 1100 Semi-Auto Shotgun, .410 Gauge, 27 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Remington 1100 Semi-Auto Shotgun, .410 Gauge, 27 inch Barrel, Crossbolt Safety, 4 Round Capacity, R29549 , MPN: R29549 , UPC: 810070680039 , Code: RT-FS1-SHTGN8-R29549-FRRMPG


















































































































