Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Product Discontinued by Manufacturer
Tasco 1.5-4.5x32 World Class Rifle Scope Rifle scope has been discontinued by Tasco and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes & Accessories, Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Tasco 1.5-4.5x32 World Class Rifle Scope Rifle scope
This Compact Scope from Tasco is designed for rifle, shotgun and black powder hunting in thick brush or heavy timber. Features ProShot reticle.![]()
Specifications for Tasco 1.5-4.5x32mm World Class Riflescope:
| MAGNIFICATION: | 1.5-4.5x |
| FIELD-OF-VIEW: | 77'-23' @100 yards |
| OBJECTIVE LENS DIAMETER: | 32mm |
| EYE RELIEF: | 4" |
| RETICLE TYPE: | ProShot? |
| WINDAGE/ELEVATION: | .1/4 M.O.A Adjustments |
| LENS COATING: | HDC - High Definition Coating, fully coated |
| FOCUS TYPE: | Eyebell |
| PARALLAX SETTING: | 75 yards |
| TUBE DIA: | 1" Advanced Monotube Construction? |
| WEIGHT: | 12 oz. without rings |
| LENGTH: | 11.25" |
| FINISH: | Black Matte |
Package Contents:
- Tasco 1.5-4.5x32mm World Class Riflescope
Related Products to Tasco 1.5-4.5x32 World Class Rifle Scope Rifle scope
Tasco 1.5-4.5x32 World Class Rifle Scope Rifle scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Tasco 1.5-4.5x32 World Class Proshot Reticle Rifle Scope, Matte Black BA1545X32 , MPN: BA1545X32 , UPC: 046162080023 , Code: TO-RS-BA1545X32



























































































