Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Discontinued by Manufacturer
March Scopes 36-55x52mm Benchrest Rifle Scope has been discontinued by March Scopes and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes & Accessories, Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for March Scopes 36-55x52mm Benchrest Rifle Scope
Check out the March Scopes Benchrest 36-55x52mm Rifle Scope for a truly unique benchrest scope. This revolutionary design of these Rifle Scopes offered by March Scopes does not change the point-of-aim when zoomed from 36x to 55x, and the high quality ED glass and coatings offer superior image resolution. The turret caps of the March Scopes Benchrest Rifle Scope w/ Zoom can be removed and inverted to be used as a tool for locking/unlocking the turrets, so you can make adjustments quickly on the field. This March Scopes 36-55x52 F-Class Benchrest Rifle Scope is perfect for benchrest, F-Class, or Long Range Competition shooting.![]()
Specifications for March Scopes Zoom 36-55x52mm Benchrest Rifle Scope:
| Body: | 30mm |
| Objective Lens: | 52mm |
| Elevation: | 30 MOA |
| Windage: | 30 MOA |
| Focus: | Down to 10 yards |
| Click Adjustment: | 1/8 MOA |
| Eye Relief (Low): | 82-91mm |
| Eye Relief (High): | 66-75mm |
Package Contents:
- March Scopes Benchrest F-Class 36-55x52mm Rifle Scope w/ Zoom
- Leather Lens Caps
Related Products to March Scopes 36-55x52mm Benchrest Rifle Scope
March Scopes 36-55x52mm Benchrest Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- March Scopes 36-55 x 52mm Benchrest Rifle Scope, CH, Black MAR1008 , MPN: MAR1008 , UPC: 690550756917 , Code: 2A2-RS-MOBRRS-MAR1008
- March Scopes 36-55 x 52mm Benchrest Rifle Scope, 3/32 MOA DOT, Black MAR1007 , MPN: MAR1007 , UPC: 690550502583 , Code: 2A2-RS-MOBRRS-MAR1007



























































































