Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Camo
- Magnification:
- 10 x
- Objective Lens Diameter:
- 42 mm
- Prism System:
- Roof
- Eye Relief:
- 16 mm
- Exit Pupil:
- 4.2 mm
- Field of View, Linear:
- 330 ft at 100 yds
- Optical Coating:
- Fully Multi-Coated/Phase Coated
- Binoculars Focus System:
- Center
- Weight:
- 26 oz
- Finish:
- Rubber Covered
- Magnification Type:
- Fixed
Code: AL-BI-391G1SR
MPN: 391-G1SR
UPC: 637148103715
Product Info for Alpen Shasta Ridge 10x42 Waterproof Binoculars
Alpens 10x42 Shasta Ridge 391-G1SR premium performance Binoculars are completely waterproof, fully multicoated and provide long eye relief. They also feature BAK4 optics that allow hunters, boaters, bird watchers, shooters, and outdoor woodsmen optimal viewing under any weather condition. Alpen Binoculars are full size models that have a sleek roof prism design while the compact models are porro prism design. Both designs provide the performance required by the most dedicated sports optics users. And, they feature the Alpen lifetime warranty. Shasta Ridge binoculars meet the extreme all weather needs of today's active adventurers. When your goal is top performance and great value, the Alpen Shasta Ridge 391-G1SR is an excellent choice.![]()
Specifications for the Alpen Shasta Ridge 10x42 391-G1SR Binoculars:
| Item Number: | 391-G1SR |
| Description: | 10x42 Long Eye Relief |
| Magnification: | 10x |
| Objective Lens Diameter: | 42mm |
| Focus System: | Center |
| Prism Type: | Roof |
| F.O.V. (ft @ 1000 yds): | 330 |
| Exit Pupil: | 4.2mm |
| Eye Relief: | 16mm |
| Lens Coating: | Fully Multi-coated Phase Coating |
| Net Weight (oz.): | 26 |
| Type of Neckstrap: | Extra Wide |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Close Focus: | 7 Feet |
| Prism Material: | BAK4 |
| Waterproof / Fogproof: | Yes |
| Eye Cups: | Twist-Up |
| Type of Case: | Nylon |
Package Contents:
- Alpen Shasta Ridge 10x42 Waterproof Camo Binoculars
Related Products to Alpen Shasta Ridge 10x42 Waterproof Binoculars
Alpen Shasta Ridge 10x42 Waterproof Binoculars Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Alpen Shasta Ridge 10x42 Waterproof Camo Binoculars 391-G1SR , MPN: 391-G1SR , UPC: 637148103715 , Code: AL-BI-391G1SR



























































