Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Prices and availability subject to change.
Intended to be described as a superb product for nearly anybody, we are certain you'll love the KAK Industry K-15/AR-15 Semi Auto Pistol, 5.56x45mm NATO, 8in Barrel.![]()
These Shop by Firearm Model from the skilled product experts at KAK Industry are fashioned working with heavy duty and dependable materials, in order to provide you with a product that is going to be powerful for many years. Manufactured utilizing some of the best attainable materials and design, these special Shop by Firearm Model through the product experts at KAK Industry will last you an unbelievably lengthy time.
KAK Industry has been generating top quality merchandise for a number of years, and the KAK Industry K-15/AR-15 Semi Auto Pistol, 5.56x45mm NATO, 8in Barrel is their particular means of showing you exactly how much they care.
Right here at OpticsPlanet, we make it our responsibility to purchase the best product for all your needs, and showcasing the KAK Industry K-15/AR-15 Semi Auto Pistol, 5.56x45mm NATO, 8in Barrel is one thing that we're pleased to offer.
| Manufacturer: | KAK Industry |
| Gun Make: | KAK Industry, AR Platform |
| Gun Model: | AR-15, KAK Industry K-15 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length: | 8 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Magazine Capacity: | 30 Round |
| Firearm Frame Color: | Tan |
| Firearm Frame Material: | Aluminum |
| Muzzle Device: | A2 Birdcage Flash Hider |
| Age Group: | Adults |
| Color: | Tan/Black |
| Handguard Length: | 7.2 in |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Size: | One Size |