Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Caliber:
- 5.56x45mm NATO
- Barrel Length:
- 11.5 in
- Barrel Profile:
- Government
- Gas System Length:
- Carbine Length
- Barrel Twist Rate:
- 1-7
- Muzzle Device:
- A2 Flash Hider
- Finish:
- Magpul Cerakote
- Color:
- OD Green
- Gun Model:
- AR-15
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .750 in
- Handguard Length:
- 10.3 in
- Condition:
- New
Code: 29D-UFH-M4T556UPAR-APAR700398M29
MPN: APAR700398M29
UPC: 840014618729
Buy Together and Save
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Aero Precision M4E1 Threaded 11.5in 5.56 w/ATLAS R-ONE Handguard Upper Receiver with Flash Hider
This complete upper includes Aero Precision's new ATLAS R-ONE Handguard! The R-ONE line of handguards are designed with size and weight in mind, providing the perfect addition to your lightweight build. The proprietary ATLAS attachment system is a durable and dependable mounting platform, maintaining a slim profile while still providing the strength and stability customers have grown to love from Aero Precision handguards.![]()
Specifications for Aero Precision M4E1 Threaded 11.5in 5.56 w/ATLAS R-ONE Handguard Upper Receiver with Flash Hider:
| Manufacturer: | Aero Precision |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length: | 11.5 in |
| Barrel Profile: | Government |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Finish: | Magpul Cerakote |
| Color: | OD Green |
| Gun Model: | AR-15 |
| Fabric/Material: | 4150 CrMoV |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 10.3 in |
| Handguard Style: | Hybrid Rail |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Type: | Carbine |
| Gun Make: | AR Platform |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Mount Type: | M-LOK |
| Country of Origin: | USA |
Features of Aero Precision M4E1 Threaded 11.5in 5.56 w/ATLAS R-ONE Handguard Upper Receiver with Flash Hider
- New enhanced forging that gives the upper receiver a "billet look"
- New picatinny profile that blends seamlessly with our Enhanced Series Handguards
- M4 Feedramps
- .250 takedown pin holes
- Laser engraved T-marks
- Includes port door and forward assist installed
- 4150 CrMoV, QPQ, gas port drilled
- .0785 gas port
- M4 Feed Ramp Extension
- HP and MPI tested
- Standard A2 flash hider
Package Contents:
- Aero Precision M4E1 Threaded 11.5in 5.56 w/ATLAS R-ONE Handguard Upper Receiver with Flash Hider
- 5.56 CMV Barrel (Carbine Length)
- Low Profile Gas Block
- Carbine Length Gas Tube
Aero Precision M4E1 Threaded 11.5in 5.56 w/ATLAS R-ONE Handguard Upper Receiver with Flash Hider Orderable Models
List of Orderable Models
- Aero Precision M4E1 Threaded Complete Upper Receiver, 5.56, 11.5in, Carbine Length, 1-7 Twist, 10.3in ATLAS R-ONE Handguard, A2 Flash Hider, Cerakote, OD Green, APAR700398M29 , MPN: APAR700398M29 , UPC: 840014618729 , Code: 29D-UFH-M4T556UPAR-APAR700398M29
Aero Precision M4E1 Threaded 11.5in 5.56 w/ATLAS R-ONE Handguard Upper Receiver with Flash Hider Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Aero Precision M4E1-T Complete Upper Receiver, 5.56mm, 11.5in, Carbine Length, R-One M-LOK Handguard, Black, APAR712703M29 , MPN: APAR712703M29 , UPC: 840014616541 , Code: 29D-UFH-M4T556UPAR-APAR712703M29
- Aero Precision M4E1-T Complete Upper Receiver, 5.56mm, 11.5in, Carbine Length, R-One M-LOK Handguard, FDE, APAR712713M29 , MPN: APAR712713M29 , UPC: 840014616558 , Code: 29D-UFH-M4T556UPAR-APAR712713M29
- Aero Precision Threaded Upper Receiver, M4E1, 5.56, 11.5 inch Barrel, 9 inch M-LOK ATLAS R-ONE Handguard, A2 Flash Hider, Anodized Black, APAR700702M29 , MPN: APAR700702M29 , UPC: 815421027754 , Code: 29D-UFH-M4T556UPAR-APAR700702M29
- Aero Precision Threaded Upper Receiver, M4E1, 5.56, 11.5 inch Barrel, 9 inch M-LOK ATLAS R-ONE Handguard, A2 Flash Hider, Flat Dark Earth, APAR700712M29 , MPN: APAR700712M29 , UPC: 815421027778 , Code: 29D-UFH-M4T556UPAR-APAR700712M29