Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Prices and availability subject to change.
Fabricated to be a superb item for pretty much anyone, we're positive you'll enjoy the KAK Industry K-15/AR-15 Semi Auto Pistol, 9mm NATO, 7.2in Barrel.![]()
Established working with several of the most extremely strong and dependable substances in existence, these Shop by Firearm Model via KAK Industry will provide you with an item which gives you a great deal of dependability.
KAK Industry has been developing top quality products for a number of years, and the KAK Industry K-15/AR-15 Semi Auto Pistol, 9mm NATO, 7.2in Barrel is their manner of demonstrating exactly how much they care.
At OpticsPlanet, we ensure that it is our responsibility to get the most suitable solution for your requirements, and exhibiting the KAK Industry K-15/AR-15 Semi Auto Pistol, 9mm NATO, 7.2in Barrel is one thing that we're pleased to offer.
| Manufacturer: | KAK Industry |
| Gun Make: | KAK Industry, AR Platform |
| Gun Model: | AR-15, KAK Industry K-15 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm NATO |
| Barrel Length: | 7.2 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Magazine Capacity: | 30 Round |
| Firearm Frame Color: | Tan |
| Firearm Frame Material: | Aluminum |
| Muzzle Device: | A2 Birdcage Flash Hider |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x36 |
| Age Group: | Adults |
| Color: | Tan/Black |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Handguard Length: | 9.8 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Size: | One Size |