Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Nitride
- Fabric/Material:
- 4150 CMV Steel
- Barrel Length:
- 8 in
- Barrel Profile:
- Big Gunner
- Barrel Twist Rate:
- 1-3
- Caliber:
- 8.6mm Blackout
- Barrel Material:
- 4150 CMV Steel
- Gun Model:
- AR-10
- Weight:
- 1.6 lb
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .875 in
- Gas Block Journal Size-Length:
- 1.9 in
Code: 40D-PTB-0CFA1369-GPF-123008
MPN: gpf_123008
Prices and availability subject to change.
Product Info for Gorilla Ammunition Faxon Duty Series AR-10 8.6 Blackout Big Gunner Barrel
These 8.6 BLK Faxon barrels are machined from raw bar stock in their greater Cincinnati Facility. Faxon states that their 8.6 BLK barrels are fully stress-relieved, air-gauge tested, Magnetic Particle Inspected, and 11-degree target crowned to ensure superior accuracy. Constructed of 4150 CMV, each barrel goes through a battery of tests at each operation until finished in Nitride and final inspected.![]()
Consumer Note:
At the time of release, 8.6 BLK is not SAAMI certified. Please use appropriate caution while firing and when using reloaded ammunition.
Specifications for Gorilla Ammunition Faxon Duty Series AR-10 8.6 Blackout Big Gunner Barrel:
| Manufacturer: | Gorilla Ammunition |
| Color: | Black |
| Finish: | Nitride |
| Fabric/Material: | 4150 CMV Steel |
| Barrel Length: | 8 in |
| Barrel Profile: | Big Gunner |
| Barrel Twist Rate: | 1-3 |
| Caliber: | 8.6mm Blackout |
| Barrel Material: | 4150 CMV Steel |
| Gun Model: | AR-10 |
| Weight: | 1.6 lb |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .875 in |
| Gas Block Journal Size-Length: | 1.9 in |
| Style: | Original, Performance, Tactical |
| Application: | Everyday, Outdoor, Tactical, Work |
| General Application: | Day Hunts, Tactical, Outdoor |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Age Group: | Adults |
| Activity/Occasion: | Sports, Casual, Tactical, Outdoor, Duty |
| Quantity: | 1 |
| Fit: | Regular |
| Size: | 8 in |
| Gender: | Unisex |
Features of Gorilla Ammunition Faxon Duty Series 8, 8.6 Blackout, Pistol Length, 4150, Nitride, AR-10 Barrel:
- Barrel Material 4150 CMV
- Barrel Caliber 8.6 BLK
- Barrel Twist 13
- Barrel Length 8
- Barrel Profile Big Gunner
- Magnetic Particle Inspected 11deg Target Crown
Package Contents:
- Gorilla Ammunition Faxon Duty Series AR-10 8.6 Blackout Big Gunner Barrel
Gorilla Ammunition Faxon Duty Series AR-10 8.6 Blackout Big Gunner Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Gorilla Ammunition Faxon Duty Series AR-10 8.6 Blackout, 8 inch, Big Gunner Barrel, Pistol Length, 1-3 Twist, M18x1.5 Thread, Salt Bath Nitride, Black, 8 inch, gpf-123008 , MPN: gpf_123008 , Code: 40D-PTB-0CFA1369-GPF-123008





































































































































































































