Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Silver
- Caliber:
- 6mm Creedmoor
- Barrel Length:
- 24 in
- Barrel Profile:
- Competition
- Gas System Length:
- Rifle +3 Length
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .875 in
- Barrel Twist Rate:
- 1-7.5
- Flutes:
- No
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-10
- Weight:
- 4 lb
- Condition:
- New
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
Code: 2SB-ATB-PR10SS1-129203
MPN: 129203
UPC: 843068129203
Product Info for Proof Research PR10 Stainless Steel Barrels
This Proof Research PR10 Stainless Steel Barrels is the perfect attachment for your weapon, offering top-quality heat-treated stainless steel construction with a non-glare, stainless steel finish. These Rifle Barrels developed by Proof Research utilize a proprietary C.A.M.G.A.S. port system, as well as a proprietary lockup gas-block seat design. Proof Research PR10 Barrel Threads also provide an optimum combination of strength and toughness to handle the extreme pressures of firing. With erosion wear characteristics and corrosion resistance, these barrels will perform admirably over many miles of rigorous use. Plus, these barrels provide an optimal amount of gas flow in relation to the cartridge bore, resulting in less wear and tear on the internal workings of your gun. When you need a reliable upgrade to your mid-sized hunting rifle or tactical pistol, look to a Proof Research PR10 Stainless Steel Pressure Matched Barrels.![]()
Specifications for Proof Research PR10 Stainless Steel Barrels:
| Manufacturer: | Proof Research |
| Color: | Silver |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Caliber: | 6mm Creedmoor |
| Barrel Length: | 24 in |
| Barrel Profile: | Competition |
| Gas System Length: | Rifle +3 Length |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .875 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-7.5 |
| Flutes: | No |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-10 |
| Weight: | 4 lb |
| Condition: | New |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
Features of Proof Research PR10 Stainless Steel Barrels
- Long-Lasting: Excellent erosion wear characteristics and corrosion resistance
- Extreme Pressure Resistance: An optimum combination of high tensile strength along with requisite toughness to withstand extreme chamber pressures encountered during firing
Package Contents:
- Proof Research PR10 Stainless Steel Barrels
Proof Research PR10 Stainless Steel Barrels Orderable Models
List of Orderable Models
- Proof Research PR10 Stainless Steel Threaded Barrel, 6mm Creedmoor, AR-10, 24 inch, Rifle +3 Gas System Length, 5/8x24 Thread, 1-7.5 Twist, Silver, 129203 , MPN: 129203 , UPC: 843068129203 , Code: 2SB-ATB-PR10SS1-129203
Proof Research PR10 Stainless Steel Barrels Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Proof Research PR10 Stainless Steel Threaded Barrel, .243 Winchester, AR-10, 22 inch, Rifle +2 Gas System Length, 5/8x24 Thread, 1-10 Twist, Silver, 129166 , MPN: 129166 , UPC: 843068129166 , Code: 2SB-ATB-PR10SS1-129166
- Proof Research PR10 Stainless Steel Threaded Barrel, .243 Winchester, AR-10, 22 inch, Rifle +2 Gas System Length, 5/8x24 Thread, 1-8 Twist, Silver, 129173 , MPN: 129173 , UPC: 843068129173 , Code: 2SB-ATB-PR10SS1-129173
- Proof Research PR10 Stainless Steel Threaded Barrel, 6.5 Creedmoor, AR-10, 24 inch, Rifle +2 Gas System Length, 5/8x24 Thread, 1-8 Twist, Silver, 129197 , MPN: 129197 , UPC: 843068129197 , Code: 2SB-ATB-PR10SS1-129197
- DEMO, Proof Research PR10 Stainless Steel Threaded Barrel, 6mm Creedmoor, AR-10, 24 inch, Rifle +3 Gas System Length, 5/8x24 Thread, 1-7.5 Twist, Silver, 129203 , MPN: 129203-DEMO , Code: 2SB-ATB-PR10SS1-129203-DEMO