Tap Tap to Zoom
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Aero Precision M4E1-E 18in .223 Wylde Complete Upper with Flash Hider
This 18in Complete Upper includes has Gen 2 Enhanced Handguard! Key features include the addition of quick disconnect sling sockets, enhanced milling design for grip and visual appeal and a new profile for the picatinny top rail.![]()
Specifications for Aero Precision M4E1-E 18in .223 Wylde Complete Upper with Flash Hider:
| Manufacturer: | Aero Precision |
| Caliber: | .223 Wylde |
| Barrel Length: | 18 in |
| Barrel Profile: | SPR |
| Gas System Length: | Mid Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Gun Model: | AR-15, M4 |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .075 in |
| Handguard Length: | 15 in |
| Handguard Style: | Hybrid Rail |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | Aero Precision |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Weight: | 68.5 oz, 4 lb |
| Bolt Carrier Group Included: | No |
| Charging Handle Included: | No |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | None |
| Mount Type: | M-LOK |
| Country of Origin: | USA |
Features of Aero Precision M4E1-E 18in .223 Wylde Complete Upper Receiver with Flash Hider
- Forged from 7075 T6 aluminum
- Precision machined to M4E1 specs
- M4 feedramps
- Matte black hard coat Anodized Blackd Mil 8625 Type 3 Class 2
- Laser engraved T-marks
- Comes assembled, with port door and forward assist installed
- Accepts standard AR15/M16 components
- Handguard mounting platform is forged into the receiver
- Works with Aero Precision handguards but also fits most BAR-system handguards
- 1pc free float design
- Built in anti-rotation tabs
- Scalloped rails
- Continuous top rail
- 1.78'' inside diameter fits most muzzle devices and 1.5'' suppressors
- Compatible with low profile gas blocks
- Gen 2 Feature - Quick disconnect sling socket at the 3, 6 and 9 o'clock positions
- Gen 2 Feature - Additional milling along flats to aid with gripping and add visual appeal
- Gen 2 Feature - New profile for the continuous picatinny top rail
- .223 Wylde 18'' Mid Length Barrel, 1/8 Twist
- QPQ Corrosion Resistant Finish
- .750 gas block journal
- Rifle length gas system
- M4 Feed Ramp Extension
- HP and MPI tested
- Standard A2 flash hider
Package Contents:
- Aero Precision M4E1-E 18in .223 Wylde Complete Upper Receiver with Flash Hider
- M4E1 Enhanced Upper Receiver
- Enhanced M-LOK Handguard of choice
- .223 Wylde Stainless Steel QPQ Barrel
- Mid-Length
- Pinned Low Profile Gas Block
- Mid-Length Gas Tube
- A2 Flash Hider
Aero Precision M4E1-E 18in .223 Wylde Complete Upper with Flash Hider Orderable Models
List of Orderable Models
- Aero Precision Complete Upper, M4E1-E, .223 Wylde, 18in, Mid-Length, EQ15 Cerakote, FDE Cerakote, APAR600252Q73 , MPN: APAR600252Q73 , UPC: 840014613175 , Code: 29D-UFH-NMM18C-APAR600252Q73
- Aero Precision Complete Upper, M4E1-E, .223 Wylde, 18in, Mid-Length, EQ15 Anodized, Black, APAR600251Q73 , MPN: APAR600251Q73 , UPC: 840014613168 , Code: 29D-UFH-NMM18C-APAR600251Q73