Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
14% OFF Firearm Parts
- Color:
- Silver
- Finish:
- Polished
- Caliber:
- 6.5mm Creedmoor
- Barrel Length:
- 26 in
- Barrel Profile:
- M4
- Gas System Length:
- Rifle +2 Length
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .875 in
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Flutes:
- Yes
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-10
- Condition:
- New
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
Code: 4ZM-ATB-CPO36-RAB-UM2-65CM-26-R2-FF-POL
MPN: RAB-UM2-65CM-26-R2-FF-POL
UPC: 744985351817
Product Info for Rainier Arms AR Ultramatch MOD2 6.5 Creedmoor Barrel
Introducing their MOD2 UltraMatch CM barrel using the finest blank. Their goal is to mass produce them to bring them to market at the most competitive prices. They wanted the best balance between accuracy while keeping the weight down as much as possible.![]()
Specifications for Rainier Arms AR Ultramatch MOD2 6.5 Creedmoor Barrel:
| Manufacturer: | Rainier Arms |
| Color: | Silver |
| Finish: | Polished |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Caliber: | 6.5mm Creedmoor |
| Barrel Length: | 26 in |
| Barrel Profile: | M4 |
| Gas System Length: | Rifle +2 Length |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .875 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Flutes: | Yes |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-10 |
| Condition: | New |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
Package Contents:
- Rainier Arms Ultramatch MOD2 6.5 Creedmoor Barrel
Rainier Arms AR Ultramatch MOD2 6.5 Creedmoor Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Rainier Arms Ultramatch MOD2 6.5 Creedmoor Barrel, 26in Polished, 1-8 Twist, 5/8x24, Silver, Medium, RAB-UM2-65CM-26-R2-FF-POL , MPN: RAB-UM2-65CM-26-R2-FF-POL , UPC: 744985351817 , Code: 4ZM-ATB-CPO36-RAB-UM2-65CM-26-R2-FF-POL
Rainier Arms AR Ultramatch MOD2 6.5 Creedmoor Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Rainier Arms Ultramatch MOD2 6.5 Creedmoor Barrel, 18in Satin, 1-8 Twist, 5/8x24, Silver, Medium, RAB-UM2-65CM-18-R-FF-SAT , MPN: RAB-UM2-65CM-18-R-FF-SAT , UPC: 744985351787 , Code: 4ZM-ATB-CPO36-RAB-UM2-65CM-18-R-FF-SAT
- Rainier Arms Ultramatch MOD2 6.5 Creedmoor Barrel, 18in Polished, 1-8 Twist, 5/8x24, Silver, Medium, RAB-UM2-65CM-18-R-FF-POL , MPN: RAB-UM2-65CM-18-R-FF-POL , UPC: 744985351770 , Code: 4ZM-ATB-CPO36-RAB-UM2-65CM-18-R-FF-POL
- Rainier Arms Ultramatch MOD2 6.5 Creedmoor Barrel, 22in Polished, 1-8 Twist, 5/8x24, Silver, Medium, RAB-UM2-65CM-22-R2-FF-POL , MPN: RAB-UM2-65CM-22-R2-FF-POL , UPC: 744985351909 , Code: 4ZM-ATB-CPO36-RAB-UM2-65CM-22-R2-FF-POL
- Rainier Arms Ultramatch MOD2 6.5 Creedmoor Barrel, 22in Satin, 1-8 Twist, 5/8x24, Silver, Medium, RAB-UM2-65CM-22-R2-FF-SAT , MPN: RAB-UM2-65CM-22-R2-FF-SAT , UPC: 744985351800 , Code: 4ZM-ATB-CPO36-RAB-UM2-65CM-22-R2-FF-SAT
- Rainier Arms Ultramatch MOD2 6.5 Creedmoor Barrel, 26in Satin, 1-8 Twist, 5/8x24, Silver, Medium, RAB-UM2-65CM-26-R2-FF-SAT , MPN: RAB-UM2-65CM-26-R2-FF-SAT , UPC: 744985351824 , Code: 4ZM-ATB-CPO36-RAB-UM2-65CM-26-R2-FF-SAT