Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 5FK-RD-JIUVF57-PRDV200
MPN: PRDV200
UPC: 736283219937
Product Info for Tacticon Armament Predator V2 Red/Green Dot Reflex Sight
The Tacticon Predator V2 Reflex Sight with red dot and green dot is made from high-quality aluminum alloy. This reflex sight is waterproof and fog proof and will never take in water or fog the lenses up when youre shooting. This optic can be adjusted to red or green depending on what level of light youre shooting in. There are also 9 different brightness adjustments for both red/green color and 4 different reticles to choose from. Extra set of batteries and lens cleaner included with your Predator V2 Reflex Sight purchase.![]()
Specifications for Tacticon Armament Predator V2 Red/Green Dot Reflex Sight:
| Manufacturer: | Tacticon Armament |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Emitter Type: | Open |
| Optical Coating: | Glare-resistant |
| Gun Model: | AR-15 |
| Length: | 3.5 in |
| Width: | 1.25 in |
| Height: | 2.25 in |
| Weight: | 5.15 oz |
| Condition: | New |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Tacticon Armament Predator V2 Red/Green Dot Reflex Sight
- 4 different reticles.
- 9 different brightness settings.
Package Contents:
- Tacticon Armament Predator V2 Red/Green Dot Reflex Sight
Tacticon Armament Predator V2 Red/Green Dot Reflex Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Tacticon Armament Predator V2 Red/Green Dot Reflex Sight, Black, PRDV200 , MPN: PRDV200 , UPC: 736283219937 , Code: 5FK-RD-JIUVF57-PRDV200
Tacticon Armament Predator V2 Red/Green Dot Reflex Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Tacticon Armament Predator V2 Red/Green Dot Reflex Sight, Black, PRDV200, EDEMO1, Used, Condition Like New , MPN: PRDV200-EDEMO1 , Code: 5FK-RD-JIUVF57-PRDV200-EDEMO1