Tap Tap to Zoom
Code: 29D-UFH-APM4E1URMLK-APAR640212M0
MPN: APAR640212M0
UPC: 815421022544
Buy Together and Save
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
When you want to build an AR 15 pistol, the easiest way to do it is by buying a complete AR15 Upper Receivers. This M4E1 Enhanced 7 inch Complete Upper Receiver from Aero Precision is exactly what you need, as it comes with everything except the bolt carrier group and charging handle. With a Flat Dark Earth color and Magpul Cerakote finish, this complete upper makes your weapon both stylish and sleek. Chambered in 5.56x45mm NATO, it comes with an A2 flash hider, M-LOK rails, and the port door and forward assist already installed. If you've been searching for a high-quality upper receiver, pick one of these Aero Precision M4E1 complete uppers today!![]()
| Manufacturer: | Aero Precision |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length: | 7 in |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Finish: | Magpul Cerakote |
| Color: | Flat Dark Earth |
| Gun Model: | AR-15 |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | 7075-T6 forged aluminum |
| Handguard Length: | 7 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | Aero Precision, AR Platform |
| Included Accessories: | Standard |
| Bolt Carrier Group Included: | No |
| Charging Handle Included: | No |
| Magazine Included: | No |
| Country of Origin: | USA |