Tap Tap to Zoom
- Color:
- Carbon
- Caliber:
- .204 Ruger
- Barrel Length:
- 20 in
- Gas System Length:
- Rifle Length
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .750 in
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Barrel Material:
- Steel
- Flutes:
- No
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15
- Weight:
- 2 lb
- Gas Block Journal Size-Length:
- 1 in
Code: 2SB-RTB-PR03RB-143209
MPN: 143209
UPC: 843068143209
Product Info for Proof Research Carbon AR .204 Ruger Threaded Rifle Barrel
PROOF Research has designed the AR barrels with the goal of improving performance and reliability in the AR platform. The Caliber Matched Gas System (CAMGAS) results in a gas system that is tuned specifically for the cartridge and length of the barrel. The AR-15 Platform was originally designed around the 223REM and 5.56NATO cartridges and the AR-10 was designed around the 308 Win/7.62NATO round. With higher performance cartridge such as the 6.5 Creedmoor, the bore pressure remains higher further down the barrel.![]()
By moving the port location, Proof Research ensures that the gas system pressure is the same as what the AR platforms were originally designed around. The result is a recoil impulse that is noticeably softer, less fouling in the receiver, increased reliability of extraction, and less wear and tear on brass. This helps keep you on target and shooting while taking advantage of the latest high performance cartridges.
Specifications for Proof Research Carbon AR .204 Ruger Threaded Rifle Barrel:
| Manufacturer: | Proof Research |
| Color: | Carbon |
| Caliber: | .204 Ruger |
| Barrel Length: | 20 in |
| Gas System Length: | Rifle Length |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Barrel Material: | Steel |
| Flutes: | No |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Gun Type: | Rifle |
| Weight: | 2 lb |
| Gas Block Journal Size-Length: | 1 in |
| Application: | Shooting |
Features of Proof Research Carbon AR .204 Ruger Threaded Rifle Barrel
- Lightweight - Up to 64% lighter than traditional steel barrels of similar contour
- Extreme Temperature Resistance - Improved heat dissipation for cooler and longer lasting barrels
- Unprecedented Durability - Wrapped with high-strength, aerospace-grade carbon fiber impregnated with a proprietary matrix resin
- Long-Lasting - Excellent erosion wear characteristics and corrosion resistance
- Extreme Pressure Resistance - An optimum combination of high tensile strength along with requisite toughness to withstand extreme chamber pressures encountered during firing
Package Contents:
- Proof Research Carbon AR .204 Ruger Threaded Rifle Barrel
Proof Research Carbon AR .204 Ruger Threaded Rifle Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Proof Research Carbon AR .204 Ruger Threaded Rifle Barrel, 20 inch, Rifle Length, 1-10 Twist, 5/8-24, Carbon, 143209 , MPN: 143209 , UPC: 843068143209 , Code: 2SB-RTB-PR03RB-143209