Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Daniel Defense M4 M4A1 Semi-Auto Rifle, 223 Rem/5.56 NATO, 14.5in Barrel
The M4A1 RIII AR15 style firearm features a fully ambidextrous lower that allows both left- and right-handed shooters to operate the bolt catch, safety selector, and magazine release without having to move or remove their dominant hand from the rifle's grip. Its GRIP-N-RIP Charging Handle is ambidextrous as well. We've taken the RIS II picatinny quad rail used on our M4A1 original and replaced it with a 12.5 inch RIS III rail featuring M-LOK attachment for lighter weight while still offering M203 grenade-launcher attachment. The M4A1 RIII is built around a 14.5 inch Cold Hammer Forged Government Profile barrel with a permanently attached Daniel Defense Flash Suppressor. This rifle also comes with the ergonomic Daniel Defense Buttstock and Pistol Grip.![]()
Specifications for Daniel Defense M4 M4A1 Semi-Auto Rifle, 223 Rem/5.56 NATO, 14.5in Barrel:
| Manufacturer: | Daniel Defense |
| Gun Make: | Daniel Defense |
| Gun Model: | AR-15, Daniel Defense M4A1 RIII |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO, .223 Remington |
| Barrel Length: | 14.5 in |
| Action Type: | Gas Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Safety Selector Switch |
| Trigger Pin Size: | Mil-Spec |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Barrel Profile: | M4 |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Stock Type: | Collapsible Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Magazine Capacity: | 30 Round |
| Weight: | 6.75 lb |
| Height: | 4.1 in |
| Width: | 11 in |
| Length: | 43 in |
| Finish: | Colored |
| Stock Color: | Black |
| Hinged Floorplate: | No |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Right |
| Muzzle Device: | Flash Suppressor |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Threads per Inch: | 1/2x28 |
Package Contents:
- Daniel Defense M4A1 RIII AR-15 Rifle, 5.56x45mm NATO, 14.5 in Barrel
Ammunition




Daniel Defense M4 M4A1 Semi-Auto Rifle, 223 Rem/5.56 NATO, 14.5in Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Daniel Defense M4 M4A1 Semi-Auto Rifle, 223 Rem/5.56 NATO, 14.5in Barrel, 1-7, Synthetic Black Stock, Black, 32RD, 02-088-06027-011-FRRMPG , MPN: 02-088-06027-011 , UPC: 815604015547 , Code: DDD-FR1-M4A1R3-02-088-06027-011-FRRMPG



































































































































































































